Jakie jest ryzyko rzadkiego schorzenia neurologicznego po szczepieniu?
Naukowcy z uniwersytetów w Oksfordzie i Edynburgu porównali powikłania neurologiczne obserwowane w ciągu 28 dni od pierwszego szczepienia na COVID-19 z tymi, które wystąpiły po upływie takiego samego czasu od pozytywnego wyniku testu na koronawirusa. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie medycznym "Nature Medicine".
Badacze zapewniają, że choć rzadkie schorzenia neurologiczne mogą wystąpić po szczepieniu na COVID-19, to ryzyko jest znacznie wyższe u osób, które zachorowały na koronawirusa.
W trakcie analiz, naukowcy przyjrzeli się przypadkom przyjęć do szpitala pacjentów z powodu powikłań neurologicznych w ciągu 28 dni po pierwszej dawce szczepienia oraz z tymi, którzy uzyskali pozytywny wynik testu SARS-CoV-2. Istniało zwiększone ryzyko wystąpienia zespołu Guillaina-Barrego i porażenia Bella oraz zwiększone ryzyko udaru krwotocznego.
Choć stwierdzono zwiększone ryzyko powikłań neurologicznych u osób, które otrzymały szczepionki na COVID-19, ryzyko powikłań okazało się większe po pozytywnym teście SARS-CoV-2.
Zespół Guillaina-Barrego powoduje stan zapalny nerwów i może prowadzić do drętwienia, osłabienia i bólu, zwykle w stopach i dłoniach oraz może rozprzestrzeniać się na klatkę piersiową i twarz. W większości przypadków można uzyskać całkowite wyzdrowienie pacjenta, ale dla niektórych może to być bardzo poważne, a nawet zagrażające życiu.
Porównanie ilości powikłań neurologicznych
Po przyjęciu szczepionki zaobserwowano:
- 38 dodatkowych przypadków (w porównaniu do podstawowego ryzyka zachorowania) zespołu Guillaina-Barrego na każde 10 milionów dorosłych zaszczepionych preparatem Oxford-Astrazeneca
- 60 dodatkowych przypadków udaru krwotocznego na każde 10 milionów dorosłych zaszczepionych szczepionką Pfizer
U osób po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 zaobserwowano:
- 145 dodatkowych przypadków zespołu Guillaina-Barrego na 10 milionów osób z pozytywnym wynikiem testu
- 123 dodatkowe przypadki zaburzeń zapalnych mózgu, takie jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i zapalenie rdzenia kręgowego na 10 milionów ludzi
- 163 dodatkowe przypadki chorób podobnych do miastenii (choroby immunologiczne wpływające na nerwy i mięśnie) na 10 milionów osób
Wystąpiło również zwiększone ryzyko krwawień do mózgu w ciągu pierwszych siedmiu dni po dodatnim wyniku testu na koronawirusa, ale ryzyko powróciło do normalnego, wyjściowego poziomu w ciągu miesiąca.