Jaką skuteczność ma dawka przypominająca szczepionki Johnson&Johnson? Są wyniki badań

2021-12-09 14:56

Firma Johnson&Johnson ogłosiła wstępne wyniki badań nt. skuteczności dawki przypominającej szczepionki Janssen przeciw Covid-19. Wynika z nich, że szczepionka ta podana 6 miesięcy po dwóch dawkach szczepionki BNT162b2, czyli preparatu Pfizer BioNTech, powoduje znaczący przyrost przeciwciał oraz odpowiedzi immunologicznej.

Szczepienie przeciw Covid-19
Autor: Getty Images

Badanie przeprowadzono pod kierunkiem dr. Dana Baroucha z Beth Israel Deaconess Medical Center, a opis wyników opublikowano w bazie medRxiv. Dowodzą one, że dawka przypominająca szczepionki Janssen przeciwko COVID-19 (oznaczonej symbolem Ad26.COV2.S), podana 6 miesięcy po dwóch dawkach BNT162b2 (szczepionka mRNA Pfizer BioNTech), spowodowała zwiększenie reakcji immunologicznej ze strony przeciwciał i limfocytów T.

Poradnik Zdrowie: powikłania po COVID-19

Jak twierdzą autorzy badania, dowodzi to potencjalnych korzyści płynących z mieszanego schematu szczepień (tzw. modelu „mix-and-match”).

 – Znane są nam już wcześniejsze dowody, które wskazywały, że podejście „mix-and-match” może zapewnić inną odpowiedź immunologiczną przeciwko COVID-19 niż podejście homologiczne - podkreślił dr n. med. Dan Barouch, dyrektor Centrum Wirusologii i Badań nad Szczepionkami w BIDMC. – Gdy w naszym badaniu wstępnym dawkę uzupełniającą Ad26.COV2.S podano pacjentom 6 miesięcy po pierwotnym zaszczepieniu preparatem BNT162b2, odnotowano wzrost odpowiedzi immunologicznej przeciwciał w czwartym tygodniu, jak również większy wzrost zaobserwowanych odpowiedzi komórek T CD8+ w porównaniu do BNT162b2.

Jak czytamy w komunikacie prasowym, w cytowanym badaniu stwierdzono, że szczepienie preparatem Johnson & Johnson po pierwotnym podaniu szczepionki BNT162b2 prowadzi do większego przyrostu odpowiedzi immunologicznej komórek T CD8+ niż dawka przypominająca preparatu BNT162b2.

Dane dotyczące limfocytów T wskazują na istnienie różnic pomiędzy odpowiedziami immunologicznymi po szczepieniu homologicznym, a więc kolejnymi dawkami tej samej szczepionki, a odpowiedziami po szczepieniu typu „mix-and-match”.

Po podaniu dawki przypominającej szczepionki Johnson & Johnson w ramach modelu „mix-and-match” poziom przeciwciał zdolnych do wiązania z białkiem kolca w sposób, który doprowadza do neutralizacji wirusa, nadal wzrastał przez co najmniej 4 tygodnie –natomiast u osób, które otrzymały dawkę uzupełniającą tej samej szczepionki (BNT162b2), poziom przeciwciał spadł od 2. do 4. tygodnia po podaniu dawki przypominającej.