Jak się nie zarazić koronawirusem w pracy? Nowe wytyczne GIS
Boisz się, że w pracy zarazisz się koronawirusem? GIS opublikował właśnie nowe wytyczne na temat tego, jak w trakcie epidemii powinny działać zakłady przemysłowe i jakie stosować procedury, by bezpieczni byli zarówno pracownicy, jak i kontrahenci, i by same zakłady mogły funkcjonować bez przeszkód. Jeśli chcesz wiedzieć, jak się nie zarazić koronawirusem w pracy, przeczytaj nowe wytyczne GIS.
Jak się nie zarazić koronawirusem w pracy? Stosując się ściśle do zaleceń bezpieczeństwa wydawanych przez służby sanitarne, w tym Główny Inspektorat Sanitarny.
Procedury GIS podzielono na trzy części. W części A znajdują się procedury, jakie należy wdrożyć w przypadku podejrzenia, że u któregoś z pracowników doszło do zakażenia. W części C umieszczono procedury, które należy stosować wówczas, kiedy u któregoś z pracowników takie zakażenie zostało zdiagnozowane. Procedury, których celem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa umieszczone zostały natomiast w części B dokumentu.
Zgodnie z nimi w zakładach przemysłowych zalecane jest stosowanie się do następujących procedur:
1. Obowiązek zapewnienia ochrony twarzy dla pracowników zakładu. Do ochrony twarzy i rąk zaliczają się m.in. szyby ochronne (dla obsługi klienta), bariery odległościowe, przyłbice ochronne, gogle, maseczki ochronne i inne narzędzia lub sposoby zapewniające odizolowanie pracownika od możliwości zakażenia się od osób zarażonych.
Uwaga: Zakazuje się wykorzystania profesjonalnych maseczek medycznych typu FFP2 i FFP3, w celu zapewnienia odpowiedniej ich ilości dla szpitali. Zaleca się firmom kupowanie maseczek wielorazowych, maseczek o standardzie ochrony przemysłowym (94% lub niższym), a także stosowanie innych wymienionych wcześniej metod ochrony twarzy i rąk.
2. Obowiązek noszenia maseczek przez zewnętrznych dostawców i gości, którzy poruszają się po terenie zakładu.
3. Obowiązek zapewnienia utrzymania odległości przynajmniej 1,5 metra pomiędzy pracownikami.
4. Maksymalne ograniczenie korzystania z przestrzeni wspólnych, w tym:
- Wprowadzenie różnych godzin przerw
- Ograniczenie liczby miejsc na stołówce (maksymalnie jedna osoba siedząca przy stoliku lub zachowanie 3 metrów odległości pomiędzy pracownikami)
- Maksymalne ograniczenie liczby osób, które muszą korzystać z szatni/łaźni na terenie firmy do osób, które obejmują stanowiska pracy powodujące znaczne zabrudzenie ciała i odzieży.
5. Zawieszenie wykonywania obligatoryjnych badań okresowych pracowników oraz okresowych szkoleń. Wszelkie szkolenia powinny być wykonywane w trybie online, z wyjątkiem tych, których nie można przeprowadzać w sposób zdalny.
Pozostałe wytyczne dostępne są na stronie www.gis.gov.pl
Polecamy również:
- Brytyjczycy już testują szczepionkę na koronawirusa
- Kiedy skończy się pandemia?
- Jak radzisz sobie ze stresem z powodu koronawirusa?
- Wielki sukces Polaków - naukowiec z Gdańska odkodował koronawirusa
- U dzieci zmiany na stopach mogą zwiastować zakażenie koronawirusem