Jak oddychać w maseczce ochronnej, by się nie dusić? Radzi lekarz

2020-04-28 13:16

Duszność, uczucie braku tlenu i zatkanego nosa - wiele osób to właśnie czuje, kiedy próbuje zaczerpnąć powietrza przez maseczkę ochronną. Problemy z oddychaniem przez maseczkę związane są najczęściej z tym, że oddychamy nieprawidłowo. Prawidłowego oddechu można się jednak nauczyć, stosując się do pewnych zasad i wykonując proste ćwiczenia oddechowe.

Maseczka na koronawirusa: jak ją prawidłowo nosić? Największe błędy
Autor: Getty Images O czym pamiętać gdy ubieramy maseczki.

Oddech to czynność tak naturalna, że zazwyczaj nie zastanawiamy się, czy oddychamy prawidłowo. Jak się jednak okazuje, wiele osób robi to źle. Jak wyjaśnia lek. med. Elżbieta Dudzińska, lekarz medycyny integralnej, zajmująca się zaburzeniami wzorca oddychania i terapiami oddechowymi w przychodni Strefa Pacjenta, prawidłowy, fizjologiczny oddech jest cichy, spokojny, bez wysiłku, rytmiczny, przeponowy, czyli dolną częścią klatki piersiowej, w spoczynku tylko przez nos.

Tymczasem oddychając w maseczce zwykle mamy wrażenie, że zaczynamy się dusić i potrzebujemy więcej powietrza. Wiele osób ma wtedy odruch oddychania przez usta, robi też większe wdechy.

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka - niektórzy mają wrażenie odcięcia od powietrza, inni z kolei nie akceptują nakazu noszenia maseczek, a uczucie irytacji wiąże się z  pobudzeniem układu współczulnego, reakcją stresową i automatycznie wywołuje zmianę sposobu oddychania na szybszy, płytszy oraz przez usta, co w efekcie potęguje duszności.

Do szybszego oddychania może też prowokować tkanina maseczki: jeśli jest zbyt gruba i nie przepuszcza powietrza, wdychamy nieznaczną ilość powietrza, które przed chwilą wydychaliśmy, a wraz z nim dwutlenek węgla, co prowokuje chemoreceptory w ośrodku oddechowym do wysyłania bodźców, zmuszających nas do szybszego oddychania, co pozwoli zmniejszyć normę CO2.

- Maseczka będzie prowokowała do oddychania przez usta, szybszego i de facto płytszego. Koniecznie należy oprzeć się pokusie szybszego oddychanie przez usta, bo to tylko pogorszy sytuację i pogłębi uczucie duszności. Jeśli uda nam się to zrobić, to już po kilku dniach zaadaptujemy się i nie będziemy odczuwać duszności, pod warunkiem, że maseczka jest wykonana z materiału odpowiednio przepuszczającego powietrze - komentuje dr Elżbieta Dudzińska.

Co można zrobić, aby łatwiej było oddychać w maseczce?

- Można sobie pomóc ćwiczeniami oddechowymi w domu, bez maseczki, które wzmocnią prawidłowy wzorzec oddychania i pomogą poprawić tolerancję na wahania poziomu dwutlenku węgla. Ćwiczenia będą pomocne dla każdego, niemniej osoby z utrwalonym niewłaściwym wzorcem oddychania często wymagają profesjonalnego wsparcia, by odwrócić nawyk, który utrwalał się latami. Niezależnie od ćwiczeń, należy wykazać się cierpliwością, dać sobie czas na adaptację i zweryfikować swój „stosunek mentalny” do maseczki - tłumaczy dr Elżbieta Dudzińska.

Oddychanie przez nos w dzień i w nocy, czyli skierowanie uwagi na oddech i świadoma praca nad nim. Krótkie zatrzymania oddechu – ćwiczenie, które poprawia tolerancję na CO2, może być wykonywane wiele razy dziennie. 

Opis ćwiczenia: przez 10-15 sekund oddychamy normalnie przez nos (wdech i wydech przez nos), potem robimy stop po wydechu i liczymy w myślach do 5 (czyli zatrzymujemy oddech na 3-5 sekund), potem powracamy do normalnego oddychania przez nos przez 10-15 sekund i znowu zatrzymujemy oddech po wydechu na 3-5 sekund, znowu wracamy do normalnego oddychania przez nos prze 10-15 sekund i znów stop po wydechu. 

Należy pamiętać, że zatrzymanie oddechu powinno następować zawsze po wydechu! Nie wolno zatrzymywać powietrza na dłużej niż 5 sekund. Chorzy w cięższym stanie nie powinny zatrzymywać oddechu na dłużej niż 3 sekundy.

Warto też wykonywać ćwiczenia wzmacniające, pomagające w lepszym uruchomieniu przepony. Oddychanie przez nos z książką na brzuchu w pozycji leżącej  - świadoma praca, by poprzez wdychanie powietrza do dolnej części klatki piersiowej i wydychanie, książka unosiła się i opadała. Z kolei oddychanie w „pozycji plażowej” - gdy leżąc lub siedząc trzymamy ręce splecione za głową, na karku, łokcie odwiedzione od głowy - blokuje górną część klatki piersiowej i wymusza zdrowe oddychanie przeponowe.

Szczepionka na koronawirusa? Wirusolog wskazuje możliwości! [Super Raport]
Sonda
Czy masz problem ze zrozumieniem rozmówcy w maseczce?

Polecamy także:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki