Jak nie zarzucić postanowień noworocznych jeszcze w styczniu? Proste triki pomogą w realizacji
Jakie masz noworoczne postanowienia? Bez względu na to, co jest na twojej liście, powiedz sobie szczerze – ile zeszłorocznych postanowień doszło do skutku? Jeśli po całym roku dochodzisz do wniosku, że wciąż tkwisz w punkcie wyjścia w porównaniu z zeszłorocznymi postanowieniami, to wiedz, że nadszedł właśnie czas, aby znów rozpisać listę postanowień – ale tym razem zrobić to powoli, spokojnie, mądrze. Tak, żeby te plany, marzenia i postanowienia miały większą szansę na realizację.
Noworoczne postanowienia - dlaczego tak trudno dotrzymać
Jeśli masz trudności z dotrzymywaniem postanowień noworocznych, to wiedz, że nie jesteś sama. W większości przypadków wynika to z faktu, że źle stawiamy sobie cele i za dużo wymagamy od siebie.
Łącząc się zatem w bólu ze wszystkimi osobami, które toną w niezrealizowanych postanowieniach, robimy przegląd metod, które mogą pomóc realizować nasze plany, a nowy rok uczynić lepszym.
Profesor psychologii z Northeastern University, Aaron Daniels, to jeden ze zwolenników wprowadzania zmian w życie powoli. Co sugeruje prof. Aaron Daniels?
Zdaniem specjalisty na początek warto zastanowić się nad sensem planowanych zmian. Jeśli po namyśle uznasz, że warto je wdrażać w życie, zrób to całkiem dosłownie z zegarkiem w ręku:
- Odrobina dyscypliny prowadzi do większej dyscypliny, a ta do większej – wyjaśnia prof. Daniels, wyjaśniając, że praca nad sobą jest jak praca nad mięśniami. Od razu nie staną się wielkimi bicepsami, ale ćwicząc regularnie, możemy je ładnie wyrzeźbić.
Nie odkładaj realizacji postanowień na czas nieokreślony
Oznacza to, że jeśli chcemy coś zmienić, nie zostawiajmy na „może kiedyś”, ale ustalmy konkretny czas i miejsce na zmiany.
Wplatając czynności i zmiany w codzienny grafik, jak mówi prof. Daniels, uczynimy te nowe nawyki „trudniejszymi do uniknięcia”. Czyli: nie mówimy sobie po prostu, że zacznę biegać w nowym roku.
Ujmijmy to konkretnie: będę biegać w każdy wtorek od 17 do 18. - I nie czekaj, aż będziesz mieć na to ochotę – musisz to po prostu zrobić – dodaje psycholog. A skoro o zmianach mowa, profesor jest zdania, że należy zaczynać od małych rzeczy:
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak znaleźć sport dla siebie? Wybierz aktywność fizyczną na nowy rok
Naprawdę chcesz zacząć od czegoś małego i pokazać sobie, że potrafisz zrobić tę małą rzecz, a potem stopniowo ją rozwijać.
– wyjaśnia profesor Aaron Daniels.
Specjalista zaleca też, aby powoli wprowadzać zmiany, niezależnie od tego, co jest naszym celem. Jeśli chcesz biegać w nowym roku, zaczynaj od krótszych dystansów i mniejszych prędkości. I tak samo postępuj z każdym nawykiem, który chcesz wdrożyć w życie.
Chcesz coś "rzucić"? Wstaw coś innego w to miejsce
Zdaniem profesora, jeśli chcemy wyplenić jakiś zły nawyk, warto zastępować go od razu dobrym. Na przykład, chcesz przestać trwonić czas scrollując telefon?
Odłóż go i idź na spacer. Jeśli tylko odłożysz telefon, nic nie wskórasz, bo po chwili po niego sięgniesz lub wyrobisz sobie kolejny, szkodliwy nawyk.
Praktykuj też codzienne ćwiczenia oddechowe, medytacje, wdzięczność za to, co już się udało i doceniaj swoje nawet małe sukcesy.
TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Nerwy, kłótnie, stres? Jeśli tak myślisz o świętach, sprawdź co zrobić, by to zmienić
Dlaczego jestem zmęczona? Najczęstsze przyczyny
Małe kroki do dużych sukcesów w nowym roku
Z kolei przedstawiciele marki calm.com, odpowiedzialnej m.in. za utworzenie aplikacji do monitorowania snu, medytacji i relaksu, zalecają, w jaki sposób przygotować się do wdrażania małych zmian na co dzień i w jaki sposób poprawić jakość naszej codzienności, a co za tym idzie, niemal niepostrzeżenie wprowadzać małe zmiany.
Złe codzienne nawyki powodują, że czujemy się zmęczone i wyczerpane często jeszcze zanim wstaniemy z łóżka. Żeby móc realizować postanowienia noworoczne, musimy odzyskać energię i umieć codziennie ładować baterie. Co sugerują specjaliści, jako proste sposoby na dbanie o siebie w nowym roku?
1. Spędź trochę jakościowego czasu z bliskimi, czyli: odłóż telefon i rozmawiaj z "prawdziwymi" ludźmi. Czasem warto zapomnieć, że TikTok istnieje, i pogadać z kimś twarzą w twarz.
Planuj rodzinne kolacje, randki albo wypad z przyjaciółmi. Jeśli wolisz gadać przez telefon, to też dobry pomysł, ale lepiej nie realizuj tego w stylu „ja tu gotuję, a ty mów, co u ciebie, bo mam tylko dwie minuty”.
2. Słuchaj, a nie tylko czekaj, aż przyjdzie twoja kolej. Kiedy ktoś do ciebie mówi lub pisze, spróbuj się nie rozpraszać myślą, co powiesz o sobie. Skup się na rozmówcy.
3. Dziękuj sobie i innym. Pomagaj, zanim ktoś poprosi. Codzienna życzliwość sprzyja poprawie nastroju, a to z kolei powoduje, że masz więcej energii do działania.
4. Próbuj nowych rzeczy, ale nie zapominaj o własnych granicach. Chodzi o równowagę: trochę ryzyka, ale bez nadmiernego przeciążania siebie.
5. Nie bój się powiedzieć „nie”, kiedy coś lub ktoś cię przytłacza. Wyznacz zdrowe granice – zarówno dla siebie, jak i innych. To inwestycja w twoje dobre samopoczucie.
TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Jak naładować baterie na nowy rok? 20 sposobów na reset i odzyskanie energii
Bądź SMART w swoich postanowieniach
Hasło SMART na pewno zdarzało ci się słyszeć na szkoleniach, w pracy, na uczelni czy przy okazji rozmowy z psycholożką lub psychologiem. I choć może brzmieć niekiedy, szczególnie w ustach samozwańczych coachów jak wyświechtany slogan, w rzeczywistości metoda SMART może służyć osiąganiu celów. Jak rozumieć metodę SMART w kontekście noworocznych postanowień?
S jak Specyficzne - Cel powinien być jasno określony i konkretny, a nie ogólny. Zamiast: „Będę zdrowiej żyć”, powiedz sobie: „Zacznę jeść warzywa do każdego obiadu”.
M jak Mierzalne - Musisz być w stanie zmierzyć postęp i sprawdzić, czy cel został osiągnięty. Zamiast: „Będę oszczędzać”, powiedz sobie: „Zaoszczędzę 100 złotych miesięcznie”. Zamiast „Będę więcej czytać”, ustal: „Przeczytam jedną książkę miesięcznie”.
A jak Achievable (Osiągalny) - Cel powinien być realistyczny i w twoim zasięgu. Zbyt ambitne cele mogą prowadzić do frustracji. Zamiast „Zacznę biegać każdego dnia”, postaw na „Wyjdę biegać dwa razy w tygodniu". A jak złapiesz bakcyla, możesz to robić częściej.
R – Relevant (Istotny) - Cel musi być zgodny z twoimi wartościami i potrzebami – czyli ma sens w kontekście twojego życia. Zamiast: „Nauczę się grać na skrzypcach, chociaż nie lubię muzyki”, powiedz sobie: „Rozwinę umiejętności, które pomogą mi w zmianie ścieżki zawodowej”.
T jak Terminowe - Samo „schudnę” to słaba motywacja. „Do lipca zredukuję masę ciała o 5 kg" brzmi realistycznie. Rozpisz kolejne etapy, żeby nie obudzić się w końcu czerwca z poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie, jak schudnąć 5 kg w tydzień (od razu odpowiem: nie da się tego zrobić zdrowo, więc nawet nie próbuj).
SMART to nie magiczna różdżka, ale konkretne narzędzie, dzięki któremu tegoroczne postanowienia mają szansę nie skończyć się tam, gdzie zaczynają – na kartce zapisanej 1 stycznia. Powodzenia i pamiętaj: każdy mały krok to postęp.