Jak dezynfekować maski bawełniane?

2020-05-24 14:05 Magda Mazurek

Dezynfekujecie regularnie bawełniane maseczki ochronne? Podpowiadamy, jak zadbać o ich świeżość i czystość.

Niedziela to dobry dzień (zresztą jak każdy inny) na przygotowanie swoich bawełnianych maseczek do kolejnego użytku. Maseczki wielokrotnego użytku trzeba bowiem dezynfekować po każdym założeniu. Tak, po założeniu, dlatego trzeba mieć więcej niż jedną maseczkę. Albo dodatkowo poza maseczką wielokrotnego użytku mieć maseczki chirurgiczne, które po użyciu od razu można wyrzucić. 

Polecamy: Przyłbica - gdzie kupić, cena, dezynfekcja. Przyłbica zamiast maseczki

Dezynfekcja maseczek wielorazowych

Zacznijmy od tego, że takie maseczki należy od razu wrzucić do pralki. I najlepiej ich nie dotykać, przed praniem maseczek warto zabezpieczyć dłonie rękawiczkami jednorazowymi.

Pralkę należy ustawić na minimum 60 st. C i prać przez ok. 45 minut. Nie wolno dorzucać ich do codziennego prania! Trzeba je prać oddzielnie.

Po wypraniu i wysuszeniu maseczek można je jeszcze zdezynfekować dla pełnego efektu. W tym celu można wygotować we wrzącej wodzie albo wyprasować żelazkiem ustawionym na maksymalną temperaturę.

Bawełniane maseczki można również zdezynfekować środkami antybakteryjnymi o zawartości alkoholu minimum 70 proc. w postaci sprayu.

Czytaj też: Jak z maseczki jednorazowej zrobić wielorazową? TO DZIAŁA i jest bezpieczne

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE