Jak cofnąć siwienie włosów? Naukowcy odkryli na to sposób

2023-09-13 17:23

Siwienie włosów, tradycyjnie postrzegane jako znak starzenia się, może być nie tylko efektem mijającego czasu, ale również reakcją na intensywny stres, nawet wśród młodszych ludzi. Teraz jednak z Grossman School of Medicine w Nowym Jorku nadchodzą obiecujące informacje na temat procesu siwienia włosów.

Jak cofnąć siwienie włosów? Naukowcy odkryli na to sposób
Autor: Getty Image

Każda osoba w pewnym momencie swojego życia doświadczy siwienia, niezależnie od pochodzenia, płci czy poziomu zamożności. Dla niektórych proces ten rozpoczyna się już w wieku około 30 lat, pod wpływem czynników genetycznych. Siwe włosy powstają, gdy włosy tracą melaninę, barwnik wytwarzany przez komórki zwane melanocytami. Chociaż siwienie jest naturalnym procesem, może być również wywoływane przez czynniki zewnętrzne, takie jak brak witamin czy intensywny stres.

Poradnik Zdrowie: związki - miłość, przyjaźń, małżeństwo

Jak cofnąć siwienie włosów? Odkrycia naukowe z Nowego Jorku

Choć wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Nowego Jorku są wstępne, prezentują interesujące spostrzeżenia dotyczące procesu siwienia włosów. Badanie skupiło się na włosach, które zaczęły siwieć, charakteryzując się barwnymi końcówkami i siwiejącą nasadą.

Włosy zaczynają siwieć, gdy komórki odpowiedzialne za produkcję melaniny przestają działać. Dzięki badaniom przeprowadzonym na myszach naukowcy byli w stanie prześledzić nieznany wcześniej mechanizm siwienia włosów. Prof. Mayumi Ito, współautorka badania, podkreśliła, że jest to znaczący postęp w zrozumieniu procesu siwienia włosów.

W poprzednich teoriach zakładano, że siwienie jest spowodowane wyczerpaniem się zapasów komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie melaniny. Jednak nowe badania wskazują, że komórki te mogą być nadal obecne, ale przestają funkcjonować prawidłowo.

Po dwóch latach badania procesów komórkowych myszy, naukowcy odkryli fascynujące zjawisko. Z upływem czasu komórki macierzyste tracą swoją energię, co uniemożliwia im wytwarzanie melaniny. Kiedy melanina zanika, włosy zaczynają stawać się siwe. Dodatkowo, eksperymentując z usuwaniem fragmentów sierści myszy, naukowcy byli w stanie skrócić naturalny cykl życia włosa. W efekcie powodowało to pojawienie się siwych plam tam, gdzie sierść była usuwana, co sugeruje, że można manipulować biologicznym zegarem.

Siwienie włosów. Dalsze badania są obiecujące

Badacze są optymistycznie nastawieni co do tego, że takie odwrócenie jest potencjalnie osiągalne, choć wymaga to dalszych badań. Początkowo na myszach, ale z czasem prawdopodobnie także na ludziach. Mając na uwadze liczne prace nad regeneracją komórek macierzystych, jest nadzieja, że w ciągu najbliższych lat uda się znaleźć sposób na ich odbudowę i w efekcie - zatrzymanie procesu siwienia.

Mimo że badanie przeprowadzono na myszach, naukowcy są przekonani, że ich wyniki dostarczają wartościowych informacji na temat tego, jak włosy zdobywają i tracą pigment. Mają nadzieję, że ich prace będą krokiem naprzód w kierunku zrozumienia i potencjalnego odwrócenia procesu siwienia włosów.

Źródło: Dedifferentiation maintains melanocyte stem cells in a dynamic niche Qi Sun, Wendy Lee, Hai Hu, Tatsuya Ogawa, Sophie De Leon, Ioanna Katehis, Chae Ho Lim, Makoto Takeo, Michael Cammer, M. Mark Taketo, Denise L. Gay, Sarah E. Millar & Mayumi Ito / Nature volume 616, pages 774–782 (2023)

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki