Jacek dostał nowe płuca, to drugi taki przeszczep na świecie. “Tylko 125 osób żyje z tą chorobą”

2023-03-22 12:56

Sukces lekarzy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. U 39-letniego pacjenta z bardzo rzadką chorobą - zespołem Mounier-Kuhna - wykonano transplantację obu płuc. To drugi taki przeszczep na świecie.

Jacek dostał nowe płuca, to drugi taki przeszczep na świecie. “Tylko 125 osób żyje z tą chorobą”
Autor: Fot. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu 39-latek przeszedł zabieg transplantacji płuc.

W Zabrzu dokonano bardzo skomplikowanej operacji transplantacji obu płuc u pacjenta z zespołem Mounier-Kuhna. To bardzo rzadka choroba genetgyczna powodująca uszkodzenie tchawicy i oskrzeli głównych. Na świecie dotychczas opisano zaledwie 300 przypadków medycznych, natomiast obecnie żyje ok. 125 osób ze zdiagnozowaną chorobą.

Poradnik Zdrowie: choroby płuc

Operacja trwała aż 13 godzin

Pacjentem Śląskiego Centrum Chorób Serca był 39-letni Pan Jacek, który od lat zmagał się z ciężką niewydolnością oddechową. Od ponad dwóch lat był na liście oczekujących na transplantację płuc. Na szczęście otrzymał kwalifikację do zabiegu, który nie należał do łatwych. Zespół anestazjologów i chirurgów musiał przygotować całą strategię, w tym zaintubowanie chorego oraz wykonanie zespoleń oskrzelowych. Trudnością była dysproporcja oskrzeli dawcy i biorcy. Cała operacja trwała aż 13 godzin została zakończona sukcesem.

Obecnie pan Jan odbywa rehabilitacę. "Mamy nadzieję, że wkrótce wróci do żony i dziecka" - powiedział dr Maciej Urlik, kardiochirurg i specjalista transplantologii klinicznej ze SCCS.

Zabieg był niesamowicie skomplikowany. Do jego przygotowania potrzeba było materiału obrazowego oraz technologii wykorzystującej druk 3D.

"Stworzyliśmy druk 3D tchawicy i oskrzeli na podstawie obrazów tomografii komputerowej, który posłużył do opracowania techniki intubacji i wykonania operacji oskrzelowej. Zabieg nie byłby możliwy bez pomocy ECMO AV, ponieważ chory cierpiał również na ciężkie nadciśnienie płucne" - napisano na stronie szpitala.

Wykonano także zespolenia oskrzelowe techniką teleskopową. Wszystko po to, by oskrzela dawcy mogły być wykorzystane jako rusztowanie dla osłabionych oskrzeli biorcy.

Podczas operacji zebrano też spory materiał. Zrobiono mnóstwo zdjęć, które w połączeniu z dokumentacją medyczną i komentarzem lekarzy, ma stać się opisem przypadku oraz swego rodzaju przewodnikiem dla lekarzy przygotowujących się do tego typu zabiegów. W artykule naukowym zostanie poruszony opis z punktu widzenia chirurgicznego i anestazjologicznego. To będzie pierwszy tego typu opis wykonania transplantacji u pacjenta z zespołem Mounier-Kuhna.