Innowacyjny implant ślimakowy dostępny w Kajetanach

2018-12-28 12:47

W Światowym Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach prof. Henryk Skarżyński wszczepił po raz pierwszy w Polsce implant słuchowy nowej generacji stworzony w technologii Hassle Free MRI Cochlear Implant Technology.

Innowacyjny implant ślimakowy dostępny w Kajetanach
Autor: Getty images

Implant, który znajdzie zastosowanie zwłaszcza u seniorów z częściowo zachowanym słuchem, pozwala na wykonywanie u pacjentów z niego korzystających badań metodą rezonansu magnetycznego w polu o indukcji 3 T, które są podstawą współczesnej diagnostyki obrazowej.
Do tej pory przed wykonaniem tego typu badania, np. z powodu podejrzenia nowotworu, po urazie czy z powodu zmian naczyniowych w obrębie głowy, konieczne było chirurgiczne usunięcie części implantu. Implant typu Hassle Free MRI umożliwia przeprowadzenie badania bez interwencji chirurgicznej. Składa się z czterech obrotowych cylindrycznych magnesów otoczonych obrotową tarczą, która umożliwia im zgodną pracę z polem magnetycznym, stosowanym podczas badania MRI, we wszystkich trzech wymiarach. Oszczędzi to pacjentom cierpienia i stresu, a także obniży koszty leczenia związane z koniecznością operacyjnego wyjmowania magnesu – podkreśla prof. Skarżyński.

Otolaryngologia na światowym poziomie

Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu jest największym ośrodkiem otolaryngologicznym w Polsce, który od 15 lat wykonuje najwięcej na świecie zabiegów operacyjnych poprawiających słuch. Polscy pacjenci mają w nim dostęp do najnowszych technologii jako pierwsi w kraju lub jedni z pierwszych w świecie, i co ważne – zabiegi oraz implanty są refundowane przez NFZ. Dodatkowo w Instytucie została stworzona i uruchomiona pierwsza w świecie Krajowa Sieć Teleaudiologii umożliwiająca przeprowadzanie telekonsultacji z udziałem pacjentów i specjalistów z kilku ośrodków jednocześnie, zdalną rehabilitację oraz telefitting, czyli zdalne ustawianie parametrów w procesorach mowy u pacjentów z różnymi implantami słuchowymi.

Szkolenia dla specjalistów otolaryngologii

Z badań Instytutu korzystają inne placówki medyczne w Polsce i za granicą. W ramach specjalnego cyklu międzynarodowych szkoleń Window Approach Workshop (WAW), Cochlear Academy oraz Akademii Otochirurgii specjaliści z całego świata przyjeżdżają do Instytutu na pokazowe operacje i szkolenia.
Pokazywane w sieci podczas LION (Live International Otolaryngology Network) od 2008 r. operacje przeprowadzane przez prof. Henryka Skarżyńskiego i transmitowane na cały świat obejrzało kilkadziesiąt tysięcy osób, a ich nagrania są nadal dostępne dla szkolących się.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki