Ile czasu jest ważna recepta? W tych sytuacjach musisz się spieszyć z zakupem leku

2023-01-23 11:49

Z reguły na wykupienie recepty wypisanej przez lekarza mamy 30 dni. Są jednak sytuacje, gdy recepta jest ważna 7, 120, a nawet 365 dni. Z czego wynikają te różnice i jakich grup produktów dotyczą? Przedstawiamy najważniejsze informacje dla pacjentów dotyczące ważności recept.

Ile czasu jest ważna recepta? Z taką receptą musisz się spieszyć
Autor: Getty Images Ile czasu jest ważna recepta? Z taką receptą musisz się spieszyć

Przegapiłeś ważność recepty? Nie ty jeden. Choć w większości przypadków ich termin ważności rzeczywiście wynosi 30 dni, to są sytuacje, kiedy czas na zrealizowanie recepty jest krótszy, bądź dłuższy.

Jak powinna wyglądać poprawnie wypełniona recepta

Ile ważna jest recepta?

Standardowo, recepta na leki ważna jest przez 30 dni od daty jej wystawienia, dlatego przed wyjściem z gabinetu lekarza zawsze warto sprawdzić, czy widnieje ona na dokumencie. Recepta bez daty jest nieważna. 

Jednym z wyjątków jest recepta na antybiotyk, której ważność obowiązuje jedynie przez 7 dni od daty wystawienia zlecenia. W przypadku preparatów immunologicznych czas ten jest dłuższy i wynosi 120 dni. 

Niektóre recepty mogą być ważne przez cały rok. Dotyczy to pacjentów chorujących przewlekle, ale należy zaznaczyć, że w takiej sytuacji na wykupienie pierwszego opakowania leku pacjent ma 30 dni od daty jej wystawienia.

Co więcej, pacjent, który otrzymuje receptę na lek z powodu choroby przewlekłej, może jednorazowo wykupić zapas leku na 180 dni. 

Tych informacji nie znajdziesz na recepcie

Zgodnie z tym, co podaje portal prawo.pl, na e-recepcie widnieje jedynie data jej wystawienia. Nie ma z kolei podanego terminu, do kiedy jest ona ważna. To z tego powodu często pacjent dopiero w aptece dowie się, że nie może wykupić recepty, ponieważ ta straciła już ważność.

O tym, że otrzymując receptę roczną należy jej realizację rozpocząć w ciągu 30 dni od wystawienia, także nie ma żadnej informacji.

Dane dotyczące ważności recept są natomiast widoczne w systemie aptecznym, do którego dostęp mają farmaceuci. Ich zdaniem, informacje dotyczące ważności recept powinny znajdować się nie tylko na recepcie, ale pacjent powinien także takie "przypomnienie" otrzymać na przykład w wiadomości SMS.