Homary nie umierają ze starości. Lekarz: Podpatrzymy naturę, będzie eliksir młodości

2024-11-04 22:38

Miał ponad 140 lat i ciało młodzieńca. Niezwykły homar rozpalił wyobraźnię naukowców na całym świecie i wskrzesił nadzieję na nieśmiertelność lub przynajmniej długowieczność w dobrym zdrowiu. Gdzie tkwi tajemnica zdolności regeneracyjnej skorupiaków i jak to może wykorzystać człowiek, przypomniał lekarz rodzinny Michał Domaszewski.

Homary nie umierają ze starości. Lekarz: Podpatrzymy naturę, będzie eliksir młodości
Autor: GettyImages/michal_domaszewski/Instagram

Popularny nie tylko w mediach społecznościowych lekarz rodzinny Michał Domaszewski znany jest ze swojego edukacyjnego zacięcia. Podejmuje chętnie tematy bardzo poważne (jak szczepienia), kontrowersyjne i trudne (jak piwo a alkoholizm) i takie lżejsze, zabawne, ale zawsze udokumentowane i poparte wiedzą naukową.

W TVN wyjaśniał, jaki jest związek między homarami, telomerazą i długowiecznością. Zapytaliśmy go o perspektywy czasowe, kiedy z tych odkryć bezpośrednio skorzysta człowiek.

Antybiotyki: prawdy i mity

Michał Domaszewski: odkryjemy kod do długowieczności

Lek. Michał Domaszewski pochwalił się ciekawostką prosto z wykładów na World Congress on Anti-Aging Medicine w USA. Dotyczyła niezwykłej zdolności homarów do regeneracji ciała.

Sprawia ona, że niektóre skorupiaki wydają się nie umierać ze starości. Giną w paszczach naturalnych wrogów, w naszych garach, czasem dręczeni przez choroby, ale się nie starzeją. My też tak możemy?

Myślę, że tak jak kiedyś obserwując naturę odkryliśmy antybiotyki, tak samo teraz odkryjemy kiedyś kod do długowieczności..może nawet nieśmiertelności?

- przekonuje Michał Domaszewski.

Telomeraza pozbawia nas nieśmiertelności?

Ludzka komórka, podobnie jak wiele innych tworzących organizmy żywe, może replikować samą siebie około 50-60 razy, zanim ulegnie zupełnie zniszczeniu. Z upływem czasu traci możliwość regeneracji i naprawy. Warunkuje to ilość telomerazy - enzymu rybonukleoproteinowego.

Enzym ten decyduje więc, ile pożyjemy. Homar tymczasem wydaje się regenerować bez ograniczeń, ponieważ w jego komórkach nie występuje zapis ustalający kres tego procesu.

Jak to możliwe? Tego jeszcze oficjalnie nie wiemy, chociaż naukowcy starannie pochylają się nad okazami tych zwierząt, które wydają się więcej niż długowieczne. 

W 2009 roku u wybrzeży Oceanu Atlantyckiego, złowiono homara, który ważył prawie 10 kilo, a jego wiek oszacowano na ok. 140 lat.

Przeciętny homar, który trafia na nasze stoły, waży ok. pół kilograma. Co ciekawe, wiekowy gigant wcale nie był niedołężny - miał sprawność rocznego skorupiaka.

Długowieczność: kiedy będziemy jak homary?

Naukowcy ponoć w pocie czoła pracują nad rozwikłaniem zagadki telomerazy. Chcą sprawdzić, czy manipulacja jej poziomem wpłynęłaby nie tylko na długowieczność, ale też leczenie raka czy chorób genetycznych.

Na nasze pytanie o to, kiedy jakieś konkrety, dr Michał nie odpowiada wprost. Przyznaje zarazem, że w jego ocenie sam proces replikacji komórki i jego warianty znamy już bardzo dobrze. Możliwe, że jesteśmy o krok, a może nawet naukowcy już wiedzą więcej niż mówią...

Nie można zapominać, że kwestia długowieczności, gdy wyjdzie ze strefy science fiction, napotka na wiele przeszkód nie tylko natury medycznej i technicznej, ale też choćby etycznej.

Widzieliście "Substancję"?

poradnikzdrowie.pl - DOBRZE POSŁUCHAĆ. Drogowskazy Eska Rock
Dlaczego menopauza to wciąż temat tabu? DROGOWSKAZY

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki