Hit na odchudzanie już w Polsce. Tylko dla osób z grubymi portfelami

2023-10-03 9:42

Znany, lubiany i... kontrowersyjny lek na odchudzanie jest już w Polsce. Wspiera w procesie leczenia otyłości, ale coraz głośniej mówi się też o potencjalnych skutkach ubocznych. Kolejnym mankamentem może być cena, która sprawia, że trzeba mieć gruby... portfel, żeby móc skorzystać z tej terapii.

Hit na odchudzanie już w Polsce. Tylko dla osób z grubymi portfelami
Autor: GettyImages Hit na odchudzanie już w Polsce. Tylko dla osób z grubymi portfelami

Znany lek na odchudzanie już w Polsce

Wegovy, lek, którego składnikiem aktywnym jest semaglutyd, to w ostatnim czasie jeden z najgłośniejszych leków odchudzających. Farmaceutyk, produkowany przez Novo Nordisk, dotychczas był w obrocie na terenie Stanów Zjednoczonych. 

CZYTAJ TEŻ: Skusił nawet celebrytów. 7 najgorszych skutków ubocznych "cudownego leku na odchudzanie"

Lek można był o kupić też w kilku europejskich krajach, jak Wielka Brytania, a także Norwegia i Dania. Teraz lek będzie można kupić także w polskich aptekach.

W formie 24: fakty na temat odchudzania

Wegovy - cena w Polsce

Ile kosztuje w Polsce lek Wegovy (substancja czynna semaglutyd)? Koszt nie jest niski. Farmaceutyk, dostępny w nielicznych aptekach wyłącznie na receptę, kosztuje od 1199 zł do 1500 zł. Wegovy, podobnie jak inne leki oparte o tę samą substancję czynną, to roztwór do wstrzyknięć.

CZYTAJ TEŻ: Brali słynne leki na odchudzanie i cukrzycę. Teraz mają sparaliżowane żołądki

Farmaceutyk przypisywany jest pacjentom z nadwagą lub otyłością, chorującym na cukrzycę typu 2 lub stan przedcukrzycowy, choroby układu krążenia jak stan po zawale, po udarze mózgu, nadciśnienie tętnicze, dyslipidemia.

Lek zyskał miano "ulubionego leku Hollywood", z uwagi na szybkie i spektakularne efekty odchudzające. Jednak pacjenci raportują też skutki uboczne jak uporczywe wymioty, paraliż żołądka, niekontrolowane chudnięcie. Ofiarą semaglutydu jest m.in. Sharon Osbourne, która straciła kontrolę nad odchudzaniem i straciła więcej kilogramów, niż planowała.