Skusił nawet celebrytów. 7 najgorszych skutków ubocznych "cudownego leku na odchudzanie"

2023-04-14 10:05

Zachwycają się nim nawet celebryci. Cudowny “lek na odchudzanie” rzeczywiście daje dużo korzyści. Łatwo jednak zapomnieć, że w rzeczywistości leki zawierające semaglutyd są na cukrzycę typu 2. Jakie są skutki uboczne ich stosowania?

Leki zawierające substancję czynną semaglutyd, są przeznaczone do kontrolowania poziomu glukozy we krwi u osób z cukrzycą typu 2

Poradnik Zdrowie - Cukrzyca

Biorą lek na cukrzycę, by schudnąć

Ozempic, Wegovy i inne tego typu leki pomagają organizmowi wytwarzać więcej insuliny i zmniejszają ilość glukozy wytwarzanej przez wątrobę. Hamują także apetyt. Pacjenci w wyniku stosowania tych leków często zmniejszają liczbę spożywanych kalorii. Dodatkowo, preparaty spowalniają przemieszczanie się pokarmu w jelitach, co oznacza, że ​​pacjent przez dłuższy czas pozostaje najedzony. 

“Skutkiem ubocznym” działania tych leków jest utrata wagi. To powoduje, że coraz więcej osób decyduje się sięgnąć po leki zawierające semaglutyd w celu odchudzenia się.

Koncerny odpowiadające za produkcję leków zalecają, aby osoby z cukrzycą typu 2 stosowały preparaty w połączeniu z ćwiczeniami i zdrową dietą.

Eksperci ostrzegają

Sam Jeremy Clarkson okrzyknął Ozempic „naprawdę niesamowitym” po zastosowaniu go do zapobiegania cukrzycy typu 2, mówiąc, że ma ogromny wpływ na jego apetyt.

Z kolei Kim Kardashian prawdopodobnie używała Ozempicu wyłącznie w celu utraty wagi. Eksperci ostrzegają, że nie należy przyjmować leku, jeśli nie został on przepisany przez lekarza.

Według Diabetes UK „to nie jest lek dla osób, które nie mają cukrzycy lub są zagrożone cukrzycą typu 2”.

Do takich pomysłów odniósł się Christopher McGowan, gastroenterolog specjalizujący się w leczeniu otyłości. W rozmowie z “Huffington Post: jasno zaznaczył, że nie zaleca stosowania Ozempicu jedynie do utraty wagi.

„Chociaż media zwróciły na to znaczną uwagę, Ozempic i pokrewne leki nie są przeznaczone do stosowania w ten sposób, mogą prowadzić do potencjalnych zdarzeń niepożądanych i ostatecznie utracona waga zostanie odzyskana” – wyjaśnił.

To niejedyny problem. Wzrost popytu na Ozempic spodowował, że jest coraz trudniej dostępny dla pacjentów, którzy rzeczywiście chorują.

„Ponadto to stosowanie Ozempic poza wskazaniami ma ogromny wpływ na dostępność leku dla tych, którzy najbardziej go potrzebują – osób z cukrzycą typu 2” - dodał.

Skutki uboczne stosowania Ozempicu

Działania niepożądane, które mogą wystąpić po zastosowaniu leku Ozempic to:

 • zaparcia,
 • biegunka,
 • mdłości,
 • wymioty.

Do mniej powszechnych należą:

 • zmieniony smak,
 • ostre zapalenie trzustki,
 • problemy z nerkami,
 • reakcje alergiczne,
 • guzy tarczycy,
 • problemy z pęcherzykiem żółciowym,
 • hipoglikemia (niski poziom cukru we krwi).

Douglas Twenefour z Diabetes UK powiedział w rozmowie z “The Sun”: „Większość leków może mieć skutki uboczne, a Ozempic nie jest inny".

Zalecił użytkownikom zapoznanie się z ulotką informacyjną, która jest dołączona do opakowania leku, aby uzyskać więcej informacji na temat skutków ubocznych.

Jeśli chcesz schudnąć, skorzystaj z rady dietetyka. Odchudzanie na “własną rękę” zazwyczaj - nawet jeśli się powiedzie - w wielu przypadkach skutkuje efektem jo-jo.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki