Gliceryna pomoże chorym na łuszczycę? Obiecujące badania

2021-10-05 13:23

O tym, że gliceryna może pomóc łagodzić objawy skórne łuszczycy, wielu chorych miało okazję przekonać się na własnej skórze. Teraz pojawiły się na to dowody naukowe.

gliceryna
Autor: Getty Images

Łuszczyca jest chorobą o podłożu immunologicznym – u chorych na łuszczycę cykl komórkowy skóry aż ośmiokrotnie się skraca, przez co skóra nadmiernie się złuszcza.

Daje to charakterystyczne objawy: naskórek osób chorych na łuszczycę jest nawet sześciokrotnie grubszy, niż naskórek osoby zdrowej, a w fazie zaostrzenia choroby na skórze pojawiają się charakterystyczne zmiany – skupiska grudek pokryte suchymi łuskami.

Zmiany łuszczycowe najczęściej lokują się w miejscach narażonych na mikrourazy, np. na kolanach i łokciach, ale niekiedy występują również na twarzy, dłoniach czy w innych okolicach ciała.

Łuszczyca - przyczyny i objawy

Osoby chorujące na łuszczycę muszą starannie dbać o skórę, ważne jest zwłaszcza intensywne jej nawilżanie i natłuszczanie. Wielu chorych używa do tego gliceryny, która zmiękcza i nawilża skórę, ma również działanie kojące. Te właściwości gliceryny – zarówno stosowanej miejscowo, jak i w wodzie do picia – potwierdziły niedawno badania naukowe, póki co przeprowadzone na myszach (wyniki badań opublikowano w International Journal of Molecular Sciences).

Autorami badań byli naukowcy z USA, Tajlandii i Chin. By stworzyć zwierzęcy model łuszczycy, badacze wykorzystali imikwimod, stosowany m.in. w leczeniu chorób skóry, m.in. brodawek narządów płciowych. Następnie podawali myszom do picia rozpuszczoną w wodzie glicerynę lub stosowali ją miejscowo. W obu przypadkach gliceryna łagodziła rozwój zmian łuszczycowych u myszy.

Stosowana zewnętrznie działała jako emolient, zmniejszała również poziom mogącego wnikać w skórę nadtlenku wodoru (substancji, która w dużym stężeniu może wywoływać stres oksydacyjny i zaostrzać stan skóry chorych na łuszczycę). W kolejnym etapie planowane są badania kliniczne we współpracy z dermatologami, które potwierdzą obserwacje na modelu zwierzęcym.

Badacze chcą naukowo sprawdzić na ludzkiej skórze działanie zarówno samej gliceryny, jak i jej połączenia z fosfatydyloglicerolem, substancją należącą do grupy glicerofosfolipidów, która reguluje funkcje keratynocytów (komórek skóry) i łagodzi stany zapalne w skórze. Już w 2018 r ten sam zespół badaczy odkrył bowiem, że miejscowe stosowanie fosfatydyloglicerolu zmniejsza stan zapalny i charakterystyczne plamy na skórze w mysim modelu łuszczycy.

Rozwiąż test i sprawdź, czy możesz mieć niedobór witaminy D
Pytanie 1 z 9
1. Czy odczuwasz ciągłe zmęczenie?
witamina D

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki