Elon Musk ma zespół Aspergera. "Tak działa mój mózg"

2022-11-16 16:52

Magnat biznesowy, inwestor i nowy właściciel Twittera Elon Musk wyznał kilka miesięcy temu, że ma zespół Aspergera. "Czasami mówię lub publikuję w mediach społecznościowych dziwne rzeczy, bo tak działa mój mózg" – powiedział podczas jednego z odcinków popularnego programu rozrywkowego Saturday Night Live. Według naukowców z University of Cambridge niezwykle ważnym zadaniem jest stałe zwiększanie wiedzy na temat autyzmu. Dlatego też prześledzili zachowanie słynnego miliardera.

Elon Musk
Autor: Instagram Elon Musk przyznał, że ma zespół Aspergera. "Tak działa mój mózg"

Elona Muska, miliardera, znanego przedsiębiorcę i założyciela Tesli czy SpaceX, nie trzeba specjalnie przedstawiać. W maju 2022 roku w trakcie programu rozrywkowego Saturday Night Live powiedział, że ma zespół Aspergera, czyli zaburzenie rozwoju, które należy do spektrum autyzmu. Osoby nim dotknięte często zachowują się w charakterystyczny sposób i mają trudności w nawiązywaniu relacji interpersonalnych. Wykazują także obsesje, dziwne wzorce mowy, ograniczone maniery i inne osobliwe zachowania.

Elon Musk ma zespół Aspergera

Magnat biznesowy często wykorzystuje swoje twitterowe zasięgi, by wchodzić w dyskusje na różne tematy. Bywa, że jest krytykowany za swoje wpisy, a czasem nawet dostaje groźby. "Czasami mówię lub publikuję w mediach społecznościowych dziwne rzeczy, bo tak działa mój mózg" – stwierdził Musk.

Brytyjscy naukowcy z University of Cambridge apelują, że należy podnosić świadomość ludzi na temat zaburzeń związanych ze spektrum autyzmu. Społeczeństwo powoli docenia "neuroróżnorodność", szczególnie w sektorze nauki i technologii. Według nich przypadek Elona Muska jest szansą, aby dowiedzieć się, jak osoba z zespołem Aspergera musi radzić sobie w otaczającym świecie i z czym musi się zmagać na co dzień.

Poradnik Zdrowie: Żyję z autyzmem

Był prześladowany w dzieciństwie

W filmie dokumentalnym Elon Musk powiedział, że w dzieciństwie był prymusem gnębionym przez rówieśników. Gdy był nastolatkiem, lubił spędzać czas na czytaniu książek. Jak wskazują eksperci, dzieci z autyzmem często doświadczają przemocy rówieśniczej i nie potrafią na nią odpowiadać.

Specjaliści zwrócili uwagę, że Musk jest w stanie radzić sobie z silnymi emocjami. Ich zdaniem jako osoba z zespołem Aspergera wypracowała sobie skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi, m.in. świadome tłumienie emocji lub ukrywane prawdziwego siebie. Niestety długotrwałe stosowanie tych metod, jak podkreślają badacze, może odbić się na zdrowiu psychicznym.

Miliarder podzielił się również refleksją w wywiadzie dla "Ted Talk", że w okresie dorastania brał wypowiedzi ludzi bardzo dosłownie. "Ludzie po prostu nie mówią dokładnie tego, co mają na myśli. Zajęło mi trochę czasu, zanim to rozgryzłem" – dodał.

Robi żarty, które nie są zrozumiałe dla innych

Ostatnio Elon Musk pozwolił sobie na żart i udostępnił nagranie, na którym widać, jak wnosi zlew do siedziby Twittera. Przy tym się śmieje i rozmawia z osobą, która znajduje się poza zasięgiem kamery. Filmik okrasił opisem "Wchodzę do siedziby Twittera – niech to dotrze!". We wpisie użył frazy "sink in" (ang. wsiąkać) i zabawić się w grę słowną, która nawiązuje do niesionego przez niego sprzętu (ang. "sink", czyli zlew).

Do tego odnieśli się eksperci, wyjaśniając, że Musk ma specyficzne poczucie humoru niezrozumiałe dla innych. Dzięki niezwykłej wyobraźni potrafi wymyślać oryginalne żarty i dowcipy. Często są one związane z jego wyjątkowymi zainteresowaniami.Musk stwierdził też, że Asperger ostatecznie pomógł mu w osiągnięciu sukcesu.