Ekspert radzi: Jesteś chory? Zostań w domu!

2020-10-03 23:30

Na piątkowym webinarze dr Paweł Grzesiowski, znany polski immunolog, odniósł się do bieżącej sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju i wydał kilka zaleceń na czas postępującej epidemii koronawirusa. Jednym z nich jest zasada, by nie chodzić chorym do pracy.

Ekspert radzi: Jesteś chory? Zostań w domu!
Autor: Getty Images

W czasie webinaru zorganizowanego w Hotelu Europejskim dr Paweł Grzesiowski podsumował najświeższe doniesienia na temat zakażeń w Polsce. Tego dnia padł kolejny rekord - dzienny przyrost zakażeń koronawirusem wyniósł aż 2292 osoby.

Jak pokazują statystyki, najgorsza sytuacja jest w województwie pomorskim. Tam brakuje już powoli łóżek dla osób wymagających hospitalizacji, a nawet respiratorów. Wcześniej (na początku wakacji) w województwie tym było bardzo mało przypadków COVID-19. Sytuacja zmieniła się diametralnie pod koniec wakacji - prawdopodobnie jest to spowodowane "zawleczeniem" wirusa przez turystów z różnych zakątków kraju.

Dr Grzesiowski podkreślił też, że nadal najwięcej zgonów jest w grupie osób w wieku 65+, a także wśród osób z chorobami towarzyszącymi. Jednak zdarzają się one również wśród osób młodszych, nawet po 30. roku życia, i to w pełni zdrowych, dlatego nikt nie powinien się czuć bezpiecznie. Wśród chorób towarzyszących, które najbardziej zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, immunolog wymienił m.in.:

Doktor odnosił się też wielokrotnie do twierdzeń koronasceptyków. Jego zdaniem w obecnych czasach można z powodzeniem przeżyć życie, mając np. nadciśnienie i kontrolując je za pomocą odpowiednio dobranych leków. Nie jest zatem prawdą, że ludzie umierają od chorób współtowarzyszących, a nie od koronawirusa.  

Dr Grzesiowski przedstawił też zasady organizacji pracy, jakie powinny obowiązywać w nadchodzącym czasie. Wszyscy eksperci twierdzą zgodnie, że słupki zakażeń w najbliższych tygodniach będą wędrować coraz wyżej, bijąc kolejne rekordy. Oto kilka uniwersalnych zasad:

  1. Nie idź do pracy, jeśli jesteś chory (nawet wtedy, gdy masz objawy lekkiego przeziębienia). To samo dotyczy dzieci, które nie powinny być zaprowadzane do żłobków, przedszkoli i szkół.
  2. Przed pracą mierz sobie temperaturę - to powinno nam wejść w krew.
  3. Przecieraj regularnie i starannie klawiaturę komputera, myszkę, telefon, blat oraz wszystkie inne rzeczy, z których na co dzień korzystasz w biurze.
  4. Zachowaj dystans społeczny. Nie przebywaj w zatłoczonych pomieszczeniach z niedziałającą lub uszkodzoną wentylacją.
  5. Nie korzystaj ze wspólnych szatni, stołówek i bardzo uważaj podczas korzystania ze wspólnych toalet. Już wiadomo, że wirus jest obecny nawet w ludzkim stolcu, dlatego bezwzględnie dbaj o higienę.
  6. Pamiętaj o budowaniu naturalnej odporności poprzez ruch na świeżym powietrzu, unikanie stresu, dbanie o pozytywne relacje oraz uzupełnianie niedoborów witamin i minerałów (m.in. witaminy D3, kwasów omega-3 i cynku).  

Czytaj też:

Sonda
Co sądzisz o nowych obostrzeniach?