Eksperci nie mają wątpliwości: szczepionki nie wpływają negatywnie na płodność

2021-06-29 11:53

Choć wszystkie preparaty przed dopuszczeniem do obrotu przechodzą badania zgodne ze standardami bezpieczeństwa, nadal budzą obawy i strach. Czy szczepienie może wpłynąć na płodność? Amerykańscy naukowcy postanowili to sprawdzić. Wyniki potwierdzają, że mężczyźni mogą spać spokojnie – szczepionki są bezpieczne dla męskiej płodności.

płodność
Autor: Getty Images

Szczegóły badania

Ponad 40% Amerykanów, mimo pozytywnej opinii Agencji ds. Żywności i Leków dotyczącej szczepienia preparatami opartymi na technologi mRna, nadal miało wątpliwości związane z przyjęciem szczepionki. Jedną z przyczyn braku zdecydowania się na szczepienie jest potencjalny negatywny wpływ szczepionki na płodność. Badacze z Uniwersytetu w Miami postanowili bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu.

W badanej grupie znalazło się 45 zdrowych mężczyzn, którzy nie byli zakażeni koronawirusem, ani nie wykazywali objawów zarażenia COVID-19. W badaniu uwzględniono także osoby z oligospermią. Ochotnicy w wieku od 18 do 50 lat poddali się badaniu nasienia przed podaniem szczepionki oraz 70 dni po nim. Każdy z nich został zaszczepiony preparatami Pfizer (Pfizer-BioNTech) lub Moderna.

Diagnostyka niepłodności

Szczepienie poprawia płodność?

Analizy nasienia zostały przeprowadzone zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia. Naukowy nie stwierdzili żadnych nieprawidłowości w parametrach nasienia, tj. objętości, koncentracji, ruchliwości i liczby plemników.

Okazało się, że mediana stężenia plemników, jak i każdy z poszczególnych parametrów znacząco się zwiększyły. 8 z 45 ochotników, którzy wzięli udział w badaniu miało problem z oligospermią. U 7 z nich odnotowano zwiększone stężenie plemników, a u żadnego nie stwierdzono azoospermii.

Choć wyniki przeprowadzonych badań zaskakują naukowcy podkreślają, że wzrost ilości plemników mieści się w granicach przyjętych norm, a sama analiza nasienia jest niedoskonałym predyktorem potencjału płodności, choć stanowi podstawę jej oceny.

Oba preparaty, którymi zostali zaszczepieni ochotnicy biorący udział w badaniu nie zawierają „żywego wirusa”, dlatego prawdopodobieństwo, aby wpływały na parametry niesienia jest niewielkie.

Sonda
Czy jesteś już po szczepieniu na COVID-19?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki