Eksperci alarmują: wzrośnie gwałtownie liczba zachorowań na demencję do 2050 roku

2022-01-13 14:15

Liczba osób dotkniętych demencją może potroić się do 2050 roku - z 57 milionów przypadków do 153 milionów – wynika z badania „Global Burden of Disease”. Zdaniem ekspertów można temu zapobiec, jeśli zostaną podjęte pilne kroki w celu powstrzymania dynamiki zachorowań.

Wzrośnie gwałtownie liczba zachorowań na demencję do 2050 roku
Autor: Getty Images

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) demencja (inaczej otępienie) jest obecnie siódmą główną przyczyną zgonów na całym świecie. W 2019 roku około 57 milionów zmagało się z demencją. Najnowsze prognozy nie są zbyt optymistyczne – naukowcy zapowiadają gwałtowny wzrost przypadków demencji.

Do 2050 roku liczba zachorowań na całym świecie może wynieść prawie 153 miliony zgodnie z wynikami badania „Global Burden of Disease” przeprowadzonego przez Uniwersytet Waszyngtoński w Stanach Zjednoczonych.

Jak wynika ze wstępnych szacunków, w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie chorych na demencję może być prawie 14 milionów. Natomiast we wschodniej Afryce Subsaharyjskiej ta liczba wzrośnie z około 660 tys. do ponad 3 milionów. W pozostałych częściach świata przewiduje się również dynamikę zachorowań, m.in. w regionie Azji i Pacyfiku do 7,4 milionów przypadków, a w Europie Zachodniej do prawie 14 milionów.

Poradnik Zdrowie: Choroba Alzheimera - skąd się bierze?

Przyczyny wzrostu przypadków demencji

Badanie opisane na łamach czasopisma „The Lancet Public Health” uwzględniło 195 krajów. Jego celem było uświadomienie rządzącym, że demencja jest istotnym problemem i jednocześnie wielkim zagrożeniem.

Uczeni analizowali, jakie czynniki mogą powodować wzrost chorych na demencję. Do przyczyn tego stanu zaliczyli: zwiększenie populacji na świecie, starzenie się społeczeństwa, ale również palenie tytoniu, otyłość, cukrzyca i niski poziom edukacji. Największy niepokój wśród naukowców wzbudza niezdrowy styl życia, który może odbić się na stanie zdrowia całej populacji. Eksperci wskazują, że to, jak żyjemy, wpływa na zdrowie mózgu.  

Zmiany, które mogą zahamować dynamikę wzrostu

Zdaniem autorki badania Emmy Nichols z Institute for Health Metrics and Evaluation na Uniwersytecie Waszyngtońskim „potrzebne są inwestycje niwelujące czynniki ryzyka, zwiększające usługi oraz zapewniające wsparcie dla osób dotkniętych demencją”. Dodała też, że jednym z priorytetów jest przeprowadzenie badania, którego celem będzie znalezienie skutecznej terapii modyfikującej przebieg choroby.

W opinii badaczki im wcześniej zostaną wprowadzone zmiany, tym lepiej. Szybciej będzie można zapobiec ogromnej dynamice zachorowań. Jednym z kluczowych działań jest zwiększenie dostępu do edukacji w wielu krajach. Dzięki temu prognozowana liczba może zmniejszyć się o 6,2 milionów przypadków.

Emma Nichols stwierdziła też, że w każdym kraju powinien zostać wprowadzony program zachęcający ludzi do rzucenia palenia, aktywności fizycznej i zmiany nawyków żywieniowych. To może pomóc zahamować dynamikę wzrostu. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki