Echolaser w leczeniu raka. Pierwsza w Polsce nowatorska operacja
Wrocławscy lekarze jako pierwsi w Polsce przetestowali nową metodę usuwania nowotworów - Echolaser. Dzięki niemu bez otwierania pacjenta, w miejscowym znieczuleniu można się dostać do trudno dostępnych miejsc. Jednocześnie Echolaser jest metodą bezpieczną, która nie niesie ryzyka powikłań.

Echolaser to nowoczesna metoda diagnozowania i leczenia łagodnych i złośliwych zmian tkanek miękkich. Echolaser łączy w sobie dwie technologie: ultrasonografię z laserem. Pierwszą w Polsce operację za pomocą tej metody przeprowadzono w ramach konferencji naukowo-szkoleniowej „Zastosowanie mikroinwazyjnej terapii cienkoigłowej z użyciem echolasera do operacji guzów tkanek miękkich, m.in. tarczycy, prostaty, wątroby”, która odbyła się w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu przy ul. Kamieńskiego. Operacje wykonały polsko-włoskie zespoły chirurgów. Zoperowano pacjentów z guzami tarczycy, prostaty i wątroby.
Jak technologia wpływa na medycynę?
Echolaser - na czym polega ta metoda?
Echolaser umożliwia przeprowadzanie mikroinwazyjnych zabiegów termoterapii z użyciem ultradźwięków. Jest to technika mikroinwazyjna, która do destrukcji tkanek nowotworowych wykorzystuje bardzo cienkie igły o średnicy 0,8mm. Przez igły wprowadza się wyjątkowo cienkie kwarcowe włókno laserowe oraz z głowicy połączonej z aparatem USG. Dzięki ultradźwiękom lekarze widzą na monitorze guza nowotworowego. Laser umożliwia zniszczenie nowotworu.
Echolaser - zalety
Echolaser:
- pozwala na szybkie, nieinwazyjne usuwanie nawet takich guzów, które do tej pory były, z różnych powodów, uznawane za nieoperacyjne
- dzięki temu, że zabieg wykonywany jest przy użyciu igieł cieńszych niż 1 mm większość operacji może być przeprowadzana bez znieczulenia ogólnego, a nawet miejscowego
- możliwe jest także przeprowadzanie operacji oszczędzających tam, gdzie do tej pory nie było to możliwe
Echolaser to pierwszy system łączący technologię laserową z ultradźwiękami.
Dzięki temu, że operacje odbywają się bez znieczulenia, nie wymagają przecinania powłok oraz umożliwiają oszczędzanie operowanych organów, nie są praktycznie wcale obciążające dla pacjentów, pozwalają też na błyskawiczną rekonwalescencję i szybkie opuszczenie szpitala.
Jakie są jeszcze zalety Echolasera?
- krótki czas zabiegu
- brak znaków i blizn na ciele
- brak bólu pozabiegowego lub ograniczony ból pozabiegowy
W porównaniu do metod ablacyjnych Echolaser zapewnia większe bezpieczeństwo
i skuteczność dzięki:
- zastosowaniu cieńszych igieł
- krótszym czasom zabiegu
- niższej dawce energii
- miejscowemu wpływowi na leczony obszar o ściśle określonych granicach
Echolaser w Polsce
Echolaser jest urządzeniem zarejestrowanym w Unii Europejskiej wykorzystywanym przez szpitale z całej Europy. Obecnie czynione są starania o dopuszczenie urządzenia do leczenia guzów, głównie nowotworowych w Stanach.
Echolaser na razie wykorzystywany jest eksperymentalnie, ponieważ na jego użycie nie została jeszcze wydana zgoda.
Obecnie w Polsce technologia ta nie jest zarejestrowana przez Agencję Oceny Technologii Medycznych. Konferencja, która odbyła się we Wrocławiu, a w szczególności zabiegi, które zaprezentowały możliwości urządzenia to pierwszy krok do umożliwienia polskim pacjentom korzystania z zabiegów z wykorzystaniem Echolasera w Polsce.
Źródło:
Pierwsze w Polsce operacje z wykorzystaniem Echolasera, http://wssk.wroc.pl/nasz-szpital/aktualnosci/277-pierwsze-w-polsce-operacje-z-wykorzystaniem-echolasera
Echolaser przyniesie przełom w walce z rakiem? [WIDEO NOWA TV 24 GODZINY]
Porady eksperta