E-papierosy nie chronią przed nawrotem do palenia
Papierosy elektroniczne stały się popularną alternatywą dla papierosów tradycyjnych - także wśród osób szukających sposobu na zerwanie z nałogiem. Jak wynika z nowego badania, zastępowanie papierosów innymi wyrobami tytoniowymi i e-papierosami nie zapobiega nawrotom do palenia.
Używanie e-papierosów w celu rzucenia palenia stało się szczególnie popularne w Wielkiej Brytanii po tym, jak badania wykazały, że e-papierosy pomogły 50 000 do 70 000 palaczy w Anglii rzucić palenie w 2017 roku. Wynikało to przede wszystkim z tego, że e-papierosy zostały uznane za "zdrowsze", niż papierosy tradycyjne, w których znajdowało się ponad 7000 toksycznych substancji chemicznych.
Temat ten stał się kontrowersyjny m.in. w Stanach Zjednoczonych z powodu ostrzeżeń o możliwych długoterminowych skutkach zdrowotnych, wynikających z zawartości szkodliwych związków w liquidach do e-papierosów. Według US Surgeon General, mogą one zawierać ultradrobne cząstki, które dostają się do płuc wraz z wdychanym dymem. Występujący w olejkach do e-papierosów diacetyl, lotne związki organiczne i metale ciężkie, takie jak nikiel, cyna i ołów mogą powodować poważne choroby.
Polecany artykuł:
Niestety, trend tzw. wapowania jest szczególnie popularny wśród młodzieży. Liczne badania wykazały, że używanie e-papierosów przez nastolatków jest furtką do tradycyjnego palenia. Alarm wywołał także wybuch tajemniczej choroby płuc wśród młodych osób, związanej z wapowaniem w 2019 r. Według amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) do lutego 2020 r. zachorowało na nią ponad 2807 osób, a 68 osób zmarło.
Pewien 18-letni Amerykanin, który przez ponad rok używał e-papierosa, trafił do szpitala z „płucami jak 70-latek”. Choroba ta jest znana obecnie jako EVALI (uszkodzenie płuc związane z używaniem e-papierosów).
Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie JAMA Network Open, przeanalizowało dane na temat palaczy, którzy zerwali z nałogiem palenia papierosów. Dane zostały zebrane przez Narodowy Instytut ds. Nadużywania Narkotyków oraz Centrum Wyrobów Tytoniowych Agencji ds. Żywności i Leków. W badaniu sprawdzono, czy palacze rzucili palenie za pomocą innych form tytoniu, takich jak cygara, cygaretki, cygara z filtrem, fajki, fajki wodne, produkty bezdymne. W badaniu przyjrzano się następnie wskaźnikom nawrotów w dwóch rocznych odstępach.
,,Celem tego badania była ocena, czy byli palacze, którzy zdecydowali się w ramach alternatywy na na e-papierosy lub inny wyrób tytoniowy, rzadziej powracali do palenia papierosów w porównaniu z osobami, które nie paliły tytoniu” – powiedziała starsza autorka Karen Messer, szefowa Zakład Biostatystyki i Bioinformatyki w Szkole Zdrowia Publicznego im. Herberta Wertheima.
Analiza wykazała, że 50% byłych palaczy, którzy rzucili tytoń, nie paliło papierosów podczas drugiej obserwacji, ale tylko 41,5% tych, którzy używali jakiejkolwiek innej formy tytoniu, w tym e-papierosów, z powodzeniem rzuciło nałóg. „Ci, którzy przeszli na e-papierosy (lub inną formę palenia) mieli o 8,5 punktu procentowego większe prawdopodobieństwo powrotu do papierosów”.
„Jeśli przejście na e-papierosy było realnym sposobem na rzucenie palenia, to ci, którzy przeszli na e-papierosy, powinni mieć znacznie niższy odsetek nawrotów do palenia papierosów. Nie znaleźliśmy na to dowodów”.
Potrzebne są dodatkowe badania, aby przeanalizować, w jaki sposób używanie e-papierosów wpływa na rzucanie palenia i nawroty w dłuższych okresach, stwierdzili autorzy.
„Aby e-papierosy naprawdę działały w długotrwałym rzucaniu palenia, ludzie muszą z powodzeniem całkowicie zrezygnować z tradycyjnych papierosów” – dodał Pierce.
Dobrą wiadomością jest to, że osoby uzależnione od papierosów skutecznie rzucają palenie. CDC potwierdza, że od dziesięciu lat w USA jest więcej byłych palaczy niż obecnych.
Porady eksperta