Dziwne objawy u pacjentów w mazowieckim SOR-ze. Konieczna była ewakuacja

2023-01-26 16:24

W Mińsku Mazowieckim doszło do ewakuacji Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Budynek opuściło kilkunastu pacjentów oraz kilku pracowników personelu medycznego z dziwnymi objawami, m.in. swędzącej skóry. Strażacy mieli ustalić okoliczności zdarzenia.

Ambulans
Autor: Getty Images Dziwne objawy u pacjentów w mazowieckim SOR-ze. Konieczna była ewakuacja

Wczoraj (25.01) o godz. 18.30 straż pożarna otrzymała zgłoszenie o niepokojącej sytuacji na SOR-ze Szpitala Powiatowego w Mińsku Mazowieckim. Pacjenci zaczęli skarżyć się na złe samopoczucie, zwłaszcza na pieczenie oczu i swędzenie skóry. Mł. bryg. Kamil Płochocki przekazał w rozmowie dla Onetu, że te symptomy wystąpiły u kilku pracowników personelu medycznego i dwóch pacjentów.

Pierwsza pomoc - jak udzielić pierwszej pomocy?

Ewakuacja SOR-u w Mińsku Mazowieckim

Wówczas pojawiało się podejrzenie, że źródłem tych dolegliwości może być jakaś nieznana substancja chemiczna. Dyrekcja szpitala zdecydowała, że należy ewakuować osoby, które przebywają na SOR-ze. Jak przekazał strażak, "w bezpieczne miejsce przeniesiono 14 pacjentów i osiem osób z personelu".

Na miejsce przyjechała Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego. Wraz ze strażnikami przystąpili do wykonania za pomocą mierników wielogazowych pomiarów atmosfery w pomieszczeniach szpitalnych. Nie wykryli żadnych niebezpiecznego dla zdrowia gazu lub innych groźnych substancji. Następnie przewietrzyli SOR i o północy wszystko wróciło do normy. Szpitalny Oddział Ratunkowy zaczął znowu funkcjonować. 

Karol Płochocki powiedział, że "nikomu nic się nie stało". Policja nie miała też informacji o żadnych poszkodowanych i nie wszczęła postępowania w tej sprawie.