Dziwna dziecięca choroba związana z SARS-CoV-2 - naukowcy szukają przyczyny

2020-05-22 8:44 Magda Mazurek, PAP

Podczas gdy w Nowym Jorku spada liczba zgonów z powodu Covid-19, władze badają 157 przypadków, wiążącej się z nim choroby, wykrytej ostatnio u dzieci. Objawy przypominają chorobę Kawasakiego, a lekarze są bezradni.

Ze względu na niedawne odkrycie tajemniczej choroby, nazywanej wieloukładowym zespołem zapalnym u dzieci (MIS-C), gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo wzywał do ostrożności. W kilka dni po tym, kiedy amerykańskie Centra ds. Kontroli i Profilaktyki Chorób (CDC) potwierdziły związek syndromu z koronawirusem powiadomił, że służba zdrowia w stanie Nowy Jork bada obecnie 157 przypadków. Jak przyznał niewiele jeszcze o MIS-C wiadomo.

Gubernator zapowiedział, że dzieci nie wrócą do szkół w tym roku akademickim. Z kolei wszystkie szpitale mają badać dzieci w kierunku Covid-19. 

Czytaj też: "To jest coś nowego, to się rozwija" - tajemnicza choroba atakuje dzieci

Alert dla lekarzy!

Nie tylko guberantor obawia się, że będzie więcej przypadków zachorowań. CDC wystosował w minionym tygodniu alert dla lekarzy na temat MIS-C. Zawiera wskazówki dotyczące diagnozowania choroby. Pośród objawów wymienia gorączkę co najmniej 38 stopni C. przez co najmniej 24 godziny, oznaki stanu zapalnego oraz problemy z co najmniej dwoma narządami, jak serce, nerki lub płuca.

W trakcie czwartkowej konferencji prasowej gubernator zaznaczył, że  w miniony czwartek obecność MIS-C zarejestrowano w 17 amerykańskich stanach i siedmiu krajach, a obecnie jest już w 25 stanach oraz 13 krajach.

Wakacji nie będzie?

Tak rekomenduje rząd. - Dopóki nie dowiemy się, jak szeroko rozpowszechniony jest ten problem, nie wysłałbym swoich dzieci na obóz. A gdybym nie wysłał swoich dzieci na obóz, nie mogę prosić o wysłanie ich kogoś innego – argumentował gubernator Nowego Jorku.

Polecamy: Choroba Kawasakiego u dziecka i u dorosłych – przyczyny, objawy i leczenie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE