Dzień otwarty profilaktyki zdrowia w Krakowie

2020-01-07 8:24

W sobotę (11 stycznia) w Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Krakowie odbędzie się dzień otwarty profilaktyki zdrowia. Tematy poruszane w czasie dnia otwartego nawiązywać będą do realizowanych obecnie projektów unijnych przez krakowski Szpital Specjalistyczny. Wydarzenie pozwoli więc zgłębić wiedzę o profilaktyce chorób mózgu, rehabilitacji ruchowej, raka piersi oraz chorób płuc.

Dzień otwarty profilaktyki zdrowia w Krakowie
Autor: Getty Images

Dzień profilaktyki zdrowia odbędzie się na terenie Centrum Konferencyjno-Szkoleniowego (Pawilon A V) Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II (ul. Prądnicka 80) w godzinach 9:00-15:00.

Dla pacjentów przygotowane będą stoiska informacyjne promujące profilaktykę zdrowia. Będzie można uzyskać informacje o bezpłatnych badaniach profilaktycznych realizowanych obecnie w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II.

Niektóre z nich, takie jak pomiar ciśnienia krwi, pomiar poziomy glukozy i spirometryczne, czy pomiar pulsu – można będzie przeprowadzić od razu na miejscu. Chętne kobiety będą mogły również wykonać badania mammograficzne. Badania te będą się odbywać w budynku M IV.

W czasie Dnia Otwartego odbędą się też wykłady i konsultacje na temat profilaktyki raka piersi. Ważnym elementem spotkania będzie nauka samobadania piersi na fantomach. Dzięki samobadaniu łatwiej i szybciej można ocenić stan zagrożenia chorobą.

Jak w każdą sobotę czynna będzie również Poradnia Antynikotynowa (w godz.: 8.00-14.00, Pawilon M III). Można się będzie więc zarejestrować, by podjąć walkę z nałogiem.

Podczas Dnia Otwartego będzie można także skorzystać z konsultacji dietetycznych wraz z analizą składu masy ciała.

Szczegółowy program Dnia Otwartego:

  •  „Epidemiologia, profilaktyka raka piersi” - wykład
  •  „Jak wygrać z rakiem piersi” - konsultacje
  •  „Dieta, a nowotwory piersi” - konsultacje
  •  Badania mammograficzne* (NFZ 50 – 69 r. ż.)
  •  Konsultacje dietetyczne – analiza składu masy ciała
  •  Pomiar ciśnienia krwi, pomiar poziomy glukozy
  •  Badania spirometryczne, pomiar pulsu (do godz. 14.00)
  •  Nauka samobadania piersi na fantomach
  •  Poczęstunek
  •  Animator dla dzieci (malowanie twarzy, modelowanie balonów etc.)

Wstęp wolny!

*Z możliwości korzystania z badania mammograficznego w ramach projektu wyłączone są kobiety, u których wcześniej stwierdzono zmiany nowotworowe piersi, niebędące w wieku aktywności zawodowej oraz będące uczestnikami innego projektu realizowanego w tym samym czasie w ramach RPO WM 2014-2020, w którym przewidziane są formy wsparcia tego samego rodzaju.