Dzięki szczepionce statystyki raka szyjki macicy spadły o 90 proc. Kto może ją przyjąć?

2021-11-05 7:56

Jak wynika z najnowszego badania finansowanego przez Cancer Research UK, szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) spowodowała ogromny spadek zachorowalności na raka szyjki macicy. Program szczepień uruchomiony 13 lat temu w Anglii ratuje życie.

Wirus HPV - czy to już rak?

Wirus HPV przenoszony jest m.in. drogą płciową i odpowiedzialny jest za rozwój niemal 100% nowotworów szyjki macicy u kobiet. Według statystyk, ponad 80 proc. społeczeństwa choć raz w życiu miała kontakt z nosicielem tego wirusa.

Może on rozwijać się w nabłonku skóry lub namnażać się w błonie śluzowej narządów płciowych, gardła czy spojówek, w wyniku czego powstają brodawki, które z biegiem czasu przekształcić się mogą w zmiany nowotworowe.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do ginekologa?

Rozwojowi raka szyjki macicy można zapobiegać dzięki szczepionkom, a także można go wyleczyć, jeśli zostanie odpowiednio wcześnie wykryty. 

Szczepionki nadzieją dla kobiet

Naukowcy porównali wskaźniki zachorowalności na raka szyjki macicy i obecność stanów przedrakowych przed i po wprowadzeniu programu szczepień przeciwko HPV w Anglii w 2008 r. Odkryto znaczną redukcję przypadków, zwłaszcza wśród najmłodszych kobiet, które otrzymały szczepienie.

Wyniki zostały opublikowanie w czasopiśmie medycznym The Lancet.

„Nasze badanie dostarcza pierwszych bezpośrednich dowodów na wpływ szczepienia przeciwko HPV przy użyciu dwuwartościowej szczepionki Cervarix na zachorowalność na raka szyjki macicy” – napisali autorzy.

Najmniejsze ryzyko odnotowano wśród kobiet, które zostały zaszczepione w wieku 12-13 lat i wynosiło ono prawie 90 proc. U starszych dziewczynek, w wieku 16-18 lat odnotowano 34 proc. spadek.

W ubiegłym roku Światowa Organizacja Zdrowia wprowadziła globalną strategię wyeliminowania choroby, która jest jednym z najczęstszych nowotworów kobiet, który zabija setki tysięcy rocznie.

Najnowsze badanie wydaje się potwierdzać szerokie zastosowanie szczepionek przeciw HPV, jednak dostępność szczepionek stanowi problem.

„Nawet w bogatym kraju, takim jak Anglia z bezpłatnym dostępem do szczepień przeciwko HPV, liczba szczepień nie osiągnęła ustalonego przez WHO celu 90 proc. szczepień dziewcząt w wieku 15 lat” – podkreślali autorzy badania.

Zauważyli również kilka ograniczeń, w tym fakt, że rak szyjki macicy rzadko pojawia się w badanej grupie wiekowej – osobach, które obecnie nie mają więcej niż 25 lat – nawet przy braku szczepionek.

O autorze
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.