Dzieci z lepiej sytuowanych domów są bardziej podatne na próchnicę
Nawet przy regularnych wizytach u dentysty, dzieci pochodzące z zamożnych rodzin są bardziej narażone na próchnicę. Z najnowszej metaanalizy wynika, że szkodliwe działanie napojów gazowanych, soków i napojów energetycznych zniszczyło niektóre przywileje, które zapewniał wyższy status materialny.
W badaniu opublikowanym w Journal of Dentistry, naukowcy z Uniwersytetu Griffith i National Dental Research Institute w Singapurze przeanalizowali dane dotyczące ponad 64 tys. osób w celu ustalenia związku przyczynowego pomiędzy statusem społeczno-gospodarczym (SES) i zużyciem zębów u dzieci i dorosłych. Badacze odkryli związek między statusem społeczno-ekonomicznym a stanem zdrowia zębów. Wśród nastolatków uczęszczających do szkół prywatnych, których rodzice mają wyższe wykształcenie i dochody, zużycie zębów wydaje się być znacznie większe.
Choć mogłoby się wydawać, że dzieci z bardziej zamożnych rodzin mają większe szanse na dostęp do regularnej opieki dentystycznej, to badania pokazują, że stan zdrowia ich zębów jest znacznie gorszy niż w przypadku dzieci z rodzin słabiej sytuowanych. Chodzi o to, że dieta jest ściśle powiązana ze statusem społeczno-ekonomicznym.
Wiele produktów zawierających cukier i substancje słodzące w niektórych krajach dostępnych jest wyłącznie dla osób zamożnych. Pomimo niektórych działań, jak np. wprowadzenie podatku od cukru, alternatywy dietetyczne o niskiej zawartości cukru okazują się być niewystarczające - powiedział Khaled Ahmed z Griffith University w Australii.
Zdaniem badaczy nawyki żywieniowe mogą predysponować osoby na wszystkich poziomach społeczno-ekonomicznych do pogorszenia stanu zdrowia zębów, ale dzieci, które mają dostęp do słodyczy i słodkich napojów mogą być bardziej narażone np. na próchnicę.
Dorośli o niższym statusie społeczno-ekonomicznym byli bardziej narażeni na zużycie zębów z powodu złej diety i podstawowych schorzeń, takich jak refluks żołądkowy, zaburzenia odżywiania lub stres i depresja, a także ograniczony dostęp do opieki dentystycznej.
Główny autor analizy podkreślał, że zużycie zębów postępuje wraz z wiekiem, co oznacza, że dzieci z niskim SES mogą początkowo nie wykazywać zużycia zębów, jednak należy pamiętać, że stan zdrowia uzębienia będzie pogarszał się z wiekiem.
Rozpoznanie przyczyn zużycia zębów jest ważne, aby zminimalizować ich nieodwracalne uszkodzenia, dlatego tak ważne jest podnoszenie świadomości na temat ścierania się zębów i zapobieganie patologicznej progresji choroby, która w późniejszym życiu może wymagać kosztownej interwencji stomatologicznej.
Warto dodać, że liczne schorzenia, takie jak refluks żołądkowo-przełykowy, cukrzyca oraz zaburzenia snu i odżywiania, mogą również przyczyniać się do stanu zdrowia zębów.
Porady eksperta