Dyspraksja dotyka aż 10 proc. populacji. Zmaga się z nią m.in. filmowy Harry Potter

2022-10-13 13:39

Dyspraksja, a inaczej Syndrom Niezdarnego Dziecka to przypadłość, do której przyznaje się coraz więcej celebrytów. Może powodować m.in. trudności z uczeniem się, ale nie tylko. Jak objawia się dyspraksja?

Kadr z filmu Harry Potter
Autor: YouTube Kadr z filmu "Harry Potter"

Lista celebrytów przyznających się do tego, że żyją z dyspraksją wciąż się wydłuża. Znajduje się na niej m.in. aktor kultowej sagi o Harry'm Potterze - Daniel Radcliffe, wokalistka zespołu Florence and the Machine (Florence Welch) i modelka Cara Delevingne. To właśnie m.in. oni mówią otwarcie o dyspraksji po to, by budować świadomość na temat tego zjawiska i walczyć ze stygmatyzacją. W Wielkiej Brytanii od 9 do 15 października odbędzie się Tydzień Świadomości Dyspraksji. 

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do psychologa?

Dyspraksja - kto jest najbardziej narażony?

Uważa się, że dyspraksja dotyka aż 10 proc. populacji. Choć do końca nie wiadomo, co ją powoduje, to z danych NHS wynika, że najbardziej narażone na jej rozwój są osoby urodzone przedwcześnie. Dyspraksja częściej dotyka mężczyzn i zazwyczaj jest genetyczna.

Czym jest dyspraksja?

Dyspraksja to zaburzenie, którego wpływ odzwierciedla się m.in. w ruchu i koordynacji. Jej wystąpienie nie ma wpływu na inteligencję, może bowiem dotykać ludzi o dowolnych zdolnościach intelektualnych. 

Jak objawia się dyspraksja?

Osobom z dyspraksją największą trudność sprawiają przede wszystkim zadania wymagające równowagi, uprawianie sportu czy nauka jazdy samochodem. Dyspraksja może także wpływać na zdolności motoryczne.

Objawy dyspraksji mogą się różnić w zależności od danego przypadku i mogą zmieniać się w czasie. Według NHS dyspraksja może mieć wpływ na:

  • koordynację, równowagę i ruch
  • nabywanie nowych umiejętności
  • myślenie i zapamiętywanie
  • wykonywanie codziennych czynności, jak ubieranie się czy przygotowywanie posiłków
  • zdolności motoryczne, jak umiejętność pisania, rysowania i chwytania małych przedmiotów
  • radzenie sobie z emocjami
  • umiejętności zarządzania czasem, planowania i organizacji osobistej

Daniel Radcliffe o dyspraksji

Daniel Radcliffe w rozmowie z Daily Mail wyznał, że czasami zdarza się, że wykonanie prostych czynności, jak wiązanie sznurowadeł lub pisanie notatek sprawia mu trudność: „Miałem ciężki okres w szkole, jeśli chodzi o bycie gównianym we wszystkim, bez dostrzegalnego talentu”.

Matka Radcliffe'a postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i pomóc synowi nauczyć się pokonywania codziennych trudności. To właśnie z tego powodu zapisała syna na zajęcia z aktorstwa.

Aktor, który zagrał Harry'ego Pottera podkreśla, że dyspraksja nigdy go nie powstrzymywała przed działaniem, choć nie zawsze było mu łatwo.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki