Dwa leki zwiększają ryzyko zawału w czasie upału. Kto musi uważać?

2022-08-23 15:45

Pacjenci przyjmujący dwa rodzaje leków są bardziej narażeni na zawał serca w upalne dni – twierdzą naukowcy. Przeprowadzone badanie wykazało, że osoby przyjmujący beta-blokery lub leki przeciwpłytkowe muszą uważać. Szczególnie narażeni okazali się młodsi pacjenci. Eksperci podkreślają, że wszyscy sercowcy podczas upałów powinni zachować środki ostrożności.

Dwa leki zwiększają ryzyko zawału w czasie upału. Kto musi uważać?
Autor: Getty Images

Naukowcy przeanalizowali 2494 przypadki osób, które doświadczyły zawału serca niezakończonego zgonem podczas ciepłych miesięcy, czyli od maja do września w latach 2001-2014. Poprzednie analizy wykazały, że narażenie na ciepło lub zimno zwiększa ryzyko zawału serca. Eksperci zdołali nawet obliczyć, że gdy planeta ogrzeje się od 2 do 3 stopni Celsjusza, częstość zawałów związanych z ciepłem wzrośnie.

Wyniki obecnych badań wskazują, że wraz z postępem zmian klimatycznych zawały serca mogą stanowić większe zagrożenie dla niektórych osób z chorobami układu krążenia. Nowe badanie bazowało na powyższych ustaleniach. Eksperci postanowili przeanalizować dane pod kątem ekspozycji na ciepło w dniu zawału serca z tymi samymi dniami tygodnia w tym samym miesiącu.

Oznacza to, że jeśli dana osoba miała atak serca w drugą środę miesiąca, badacze porównywali ekspozycję na temperaturę tego dnia z ekspozycją w inne środy w czerwcu. Grupie ekspertów udało się ustalić, że osoby stosujące beta-blokery lub leki przeciwpłytkowe częściej doznawali zawału serca w najgorętsze dni w porównaniu z dniami kontrolnymi. Wykazali także, że stosowanie leków przeciwpłytkowych było związane ze wzrostem ryzyka o 63 proc., a preparatów beta-adrenolitycznych ze wzrostem o 65 proc.

Poradnik Zdrowie: zawał serca

Serce nie lubi upału

Choć wyniki badań nie wskazują jednoznacznie, iż to właśnie te leki powodują zawał serca, możliwe jest, że choroba serca zwiększa ryzyko zawału wywołanego upałami. Autor badania Kai Chen z Yale School of Public Health podkreśla: "Pacjenci przyjmujący te dwa leki mają wyższe ryzyko. Podczas fal upałów powinni naprawdę podjąć środki ostrożności".

Badanie zostało opublikowane w Nature Cardiovascular Research. Projekt został sfinansowany przez Niemiecką Fundację Badań nad Sercem, Uniwersytet w Augsburgu i Szpital Uniwersytecki w Augsburgu.

Kto musi uważać?

Jednak, gdy naukowcy porównaniu młodszych pacjentów, czyli w wieku od 25 do 69 lat z osobami starszymi (w wieku od 64 do 74 lat) stwierdzili, że młodsi pacjenci, czyli z założenia zdrowsza grupa osób, przyjmujący beta-blokery i leki przeciwpłytkowe byli bardziej podatni na atak serca niezakończony śmiercią związany z ciepłem niż starsi pacjenci. Nawet mimo tego, że osoby starsze miały zdiagnozowane więcej chorób serca.

Co ciekawe, zdaniem specjalistów inne leki nasercowe nie wykazywały korelacji upałów z zawałami serca. Wyjątkiem były statyny. Naukowcy wykazali, że młodsi pacjenci przyjmujący ten rodzaj leków mieli trzykrotne ryzyko zawału serca w upalne dni.