Duże wycofanie w sieci sklepów: ser znika z półek. Powód? Groźne bakterie

2024-02-29 14:02

Popularna sieć supermarketów wycofuje ze sprzedaży partię sera gorgonzola. Wykryto w nim obecność bakterii stanowiących zagrożenie dla zdrowia konsumentów. Produkt można, a nawet trzeba zwrócić do sklepu.

Duże wycofanie w sieci sklepów: ser znika z półek. Powód? Groźne bakterie
Autor: Getty Images Duże wycofanie w sieci sklepów: ser znika z półek. Powód? Groźne bakterie

O wycofaniu sera gorgonzola z obrotu poinformował niemiecki portal. Nie będzie dostępny w sklepach Lidl na terenie Austrii. Jak podkreślił portalwarnung.eu, tego komunikatu nie należy bagatelizować. „Z uwagi na to, że wielu konsumentów mieszkających w pobliżu granicy również robi tam zakupy, prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na tę wiadomość” – zaznaczono w artykule.

Wycofanie sera gorgonzola z popularnego sklepu. Oto powód

Ostrzeżenie dotyczy konkretnie sera Italiamo Gorgonzola DOP, odmiana „dolce/mild” w opakowaniu 200 g z datą przydatności do 24.02.2024 roku, wyprodukowany przez IGOR s.r.l. Przedsiębiorstwo wyjaśniło, że w badaniu jakościowym produktu wykazano obecność bakterii z gatunku Listeria monocytogenes, które często rozwijają się w lodówce i lubią niskie temperatury. Wywołują one groźną dla zdrowia człowieka listeriozę, która może przybrać ciężką postać, a pacjenci nierzadko wymagają hospitalizacji.

Producent przeprosił konsumentów za wszelkie niedogodności. Ze względu na możliwe zagrożenia dla zdrowia, powinni być świadomi wycofania produktu i nie spożywać go. Osoby, które kupiły wycofany produkt, mogą zwrócić go w dowolnym sklepie sieci Lidl w Austrii. Portal produktwarnung.eu przekazał, że sprzedawca przyjmie zwrot produktu bez okazania paragonu.

Poradnik Zdrowie: choroby zakaźne

Listeria monocytogenes w serze gorgonzola. Co to listerioza?

Z obrotu został wyłącznie wycofany Italiamo Gorgonzola DOP dolce/mild (200 g) z datą przydatności do spożycia 24.02.2024. Inne produkty firmy IGOR s.r.l. oraz inne wyroby marki „Italiamo” są nadal dostępne w sprzedaży w Lidl Austria.

Listeria monocytogenes to bakteria Gram-dodatnia, która wywołuje rzadką, ale bardzo poważną chorobę zakaźną tzw. listeriozę. Występuje ona powszechnie w środowisku naturalnym w glebie i wodzie. Jej nosicielami są zwierzęta, u których infekcja przebiega najczęściej bezobjawowo, a skutkiem tego może być skażenie żywności pochodzenia zwierzęcego, przede wszystkim mięsa i mleka. Człowiek zaraża się tymi pałeczkami bakterii drogą pokarmową poprzez spożycie zanieczyszczonych produktów.

Listeria monocytogenes wykazuje zdolność namnażania się nawet w temperaturze lodówki – w zakresie od 2 do 45 stopni Celsjusza. Zabija ją za to temperatura 60 stopni Celsjusza. Na zakażenie są szczególne narażone osoby starsze, kobiety w ciąży oraz osoby z obniżoną odpornością.

Wśród typowych objawów listeriozy wymienia się, m.in.

W skrajnych przypadkach może prowadzić do rozwoju zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki