Domowa chemia przeciw koronawirusowi. Wódka, soda lub ocet - czy to działa?

2020-03-31 21:27 AM

Czy domowe detergenty działają na koronawirusa? Czy ocet albo soda oczyszczona zniszczą wirusa? A może sprawdzi się wódka, w końcu to alkohol? Pora się przekonać.

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób dezynfekować powierzchnie i czy domowe środki czyszczące zadziałają na koronawirusa. Zacznijmy od tego, że Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zalecają dwustopniową dezynfekcję powierzchni prowadzoną najlepiej w jednorazowych rękawiczkach:

  1.  W pierwszej kolejności powierzchnię myjemy wodą z mydłem - to mechanicznie usuwa i uszkadza otoczki lipidowe wirusów.
  2.  Następnie powierzchnię należy zdezynfekować alkoholem etylowym o stężeniu 65-80 procent1, który wirusy zabija.

Przy tej okazji musimy zaznaczyć, że wódka nie działa na wirusy, stężenie alkoholu w niej jest zbyt niskie. Paradoksalnie także wyższe stężenie alkoholu, jak 95 procent w spirytusie rektyfikowanym, powoduje mniejszy potencjał biobójczy. Wynika to z faktu, że struktury białek (bakterii, grzybów, wirusów) łatwiej ulegają zniszczeniu w obecności wody1.

Niestety, domowe środki, takie jak soda oczyszczona, ocet, kwasek cytrynowy lub ocet jabłkowy nie mają właściwości wirusobójczych. Również w przypadku płukania gardła wodą z sodą oczyszczoną nie osiągniemy efektu wirusobójczego. 

Można natomiast zamiast alkoholu używać chloru, czyli powszechnie nam znanego wybielacza.

Domowy przepis na środek odkażający na bazie chloru to 4 łyżki wybielacza na litr wody.

I teraz uwaga - wybielacz może uszkadzać niektóre powierzchnie. Nie wolno go stosować na ciało, może powodować oparzenia. Natomiast środki dezynfekujące na bazie alkoholu mogą być stosowane do skóry rąk. Nie ma sensu myć nimi całego ciała, wysuszą tylko skórę. Mydło w zupełności wystarczy - jak już wspominaliśmy uszkadza otoczki lipidowe wirusa i w efekcie go niszczy.

Środek Działa Nie działa
soda oczyszczona x
ocet x
wódka x
chlor  x
ocet jabłkowy x
kwasek cytrynowy x
mydło x
spirytus x

Jak dezynfekować tkaniny?

Należy je uprać w temperaturze powyżej 50 stopni Celsjusza. Zanim użyjemy wybielacza upewnijmy się, że nie zniszczy tkaniny. Udowodniono, że wysokie temperatury niszczą wirusa. W przeciwieństwie do niskich - koronawirusy mogą przeżyć nawet w temperaturze minus 20 stopni Celsjusza. 

O czym pamiętać w domowej dezynfekcji?

Należy myć blaty kuchenne i stół, zlewozmywak w kuchni oraz warzywa i owoce przed spożyciem. Należy poddawać obróbce termicznej to, co jest możliwe i nadaje się do ugotowania.

Pamiętajmy także o częstym myciu rąk i nie dotykaniu nimi twarzy.

Cała lista środków dezynfekujących i niszczących SARS-CoV-2 jest tutaj: List N: Disinfectants for Use Against SARS-CoV-2

Polecamy także:

Psycholog Maria Rotkiel opowiada o relacjach międzyludzkich w czasie epidemii. Zobaczcie koniecznie:

Psycholog Maria Rotkiel o relacjach międzyludzkich w czasie epidemii. [Super Raport]

Domowe środki czyszczące sprawdzają się - owszem - ale nie do walki z wirusem. Nie niszczą dłoni, mają inne zalety. Jakie? Dowiecie się tego tutaj: Zdrowe środki czystości: by pranie i sprzątanie nie szkodziło

Soda oczyszczona
Autor: Getty Images Soda oczyszczona

1.WHO Guidelines on hand hygiene in health care, https://www.who.int/patientsafety/information_centre/Last_April_versionHH_Guidelines%5B3%5D.pdf [dostęp 27.02.2020]

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE