Dobry słuchacz ochroni cię przed Alzheimerem - nowe badania

2021-08-17 15:12

Nowe badanie wykazuje związek między posiadaniem kogoś, na kogo można liczyć a zwiększoną odpornością mózgu na proces starzenia się. Badanie wykazało, że wspierające interakcje społeczne w wieku dorosłym są ważne dla powstrzymania spadku zdolności poznawczych pomimo starzenia się mózgu lub zmian neuropatologicznych, takich jak te występujące w chorobie Alzheimera.

Rozmowa
Autor: Getty Images

W badaniu opublikowanym 16 sierpnia w JAMA Network Open naukowcy dowodzą, że posiadanie dobrego słuchacza w swoim bliskim otoczeniu, możliwość rozmowy i wysłuchania przez drugą osobę może korzystnie wpływać na mózg, poprawiać jego funkcjonowanie, opóźnić jego procesy starzenia się i uchronić przed chorobami. Zdaniem wielu neurologów to doskonała alternatywa dla czynności stymulujących umysł.

Depresja - choroba śmiertelna

Badanie potwierdza istnienie dowodów na to, że dobre interakcje społeczne przyczyniają się do spowolnienia starzenia się mózgu lub zapobiegania rozwojowi objawów choroby Alzheimera. Jest to szczególnie ważne, dlatego że do tej pory nie wynaleziono lekarstwa na tę chorobę.

Szacuje się, że 5 milionów Amerykanów żyje z postępującą chorobą Alzheimera, która dotyka głównie osoby powyżej 65 roku życia i zakłóca pamięć, swobodę wysławiania się, podejmowanie decyzji i zdolność do samodzielnego życia. Wyniki badania wskazują, że osoby w wieku poniżej 65 lat także odniosłyby korzyści płynące ze wsparcia społecznego. 

Jeden z twórców badania zachęca, aby właśnie teraz zadać sobie pytanie, czy naprawdę masz kogoś, kto mógłby cię wysłuchać w sposób wspierający? Podjęcie tego prostego działania uruchamia proces do osiągnięcia większych szans na zachowanie długoterminowego zdrowie mózgu i najlepszą jakość życia, jaką możesz mieć.

Badacze apelują także, aby lekarze rozważyli dodanie tego pytania do standardowej części wywiadu z pacjentem. Zachęcają, by pytali oni pacjentów, czy mają dostęp do kogoś, na kogo mogą liczyć, aby ich wysłuchał, gdy muszą porozmawiać. 

„Samotność jest jednym z wielu objawów depresji i ma inne konsekwencje zdrowotne dla pacjentów. Tego rodzaju pytania dotyczące relacji społecznych i uczucia samotności mogą wiele powiedzieć o jego przyszłym zdrowiu oraz o tym, jak naprawdę sobie radzi na co dzień” - mówią twórcy badań.

Autor
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki