Dewastuje życie seksualne kobiet. Naukowcy ujawnili zaskakujący powód

2024-02-28 12:27

Objawy long COVID są zróżnicowane i mogą w zasadzie obejmować wszystkie narządy. Badacze z Uniwersytetu w Oksfordzie odkryli, że przebycie zakażenia koronawirusem negatywnie odbija się na jakości życia seksualnego. Szczególnie odczuwają to kobiety.

Dewastuje życie seksualne kobiet. Naukowcy ujawnili zaskakujący powód
Autor: Getty Images Dewastuje życie seksualne kobiet. Naukowcy ujawnili zaskakujący powód

Zespół naukowców przedstawił swoje najnowsze wyniki naukowych dotyczących syndromu long COVID. Znalazł dowody na to, że przebycie choroby może mieć destrukcyjny wpływ na życie intymne kobiet. 

Odkryto kolejny objaw long COVID

Analiza objęła 1313 uczestniczek i w ramach niej przydzielono kobiety do trzech grup. W pierwszej znalazły się te, które nie przechodziły zakażenia wirusem SARS-CoV-2, a do drugiej zostały zakwalifikowano panie po przebyciu tej infekcji, lecz nieskarżące się na żadne powikłania. W ostatniej grupie, czyli trzeciej, znalazły się uczestniczki doświadczające objawów tzw. long COVID.

Każda z nich miała w sumie jedno zadanie do wykonania. Polegało ono na uzupełnieniu kwestionariusza Indeksu Wskaźnika Funkcji Seksualnych Kobiet (w skrócie: FSFI) w celu oceny wszystkich aspektów funkcjonowania kobiet. Dotyczy to sześciu obszarów: pożądania, podniecenia, nawilżenia, orgazmu, satysfakcji i bólu. W ankiecie padło m.in. pytanie o to, jak często doświadczały problemów we wskazanych strefach w ciągu ostatniego miesiąca.

Poradnik Zdrowie LONG COVID

Wpływ COVID-19 na życie seksualne kobiet

We wszystkich grupach uczestniczki zgłaszały swoje zmagania z problemami seksualnymi. Najbardziej skarżyły się kobiety z objawami tzw. long COVID, bo aż 49,41 procent, następne panie (36,14 proc.), które przeszły zakażenie koronawirusem bez żadnych powikłań i na końcu te, które nie chorowały na tę infekcję (31,94 proc.).

Naukowcy wyjaśnili, że „kobiety, u których nigdy nie stwierdzono COVID-19, zgłaszały zauważalnie wyższy poziom pożądania seksualnego, podniecenia, nawilżenia, satysfakcji i ogólnych funkcji seksualnych w porównaniu z uczestniczkami z historią COVID-19”.

Porównanie uczestniczek po przebyciu koronawirusa z tymi, które doświadczały objawów long COVID, wypadło zupełnie inaczej. Panie, które zmagały się ze skutkami tej choroby, miały znaczne gorsze wskaźniki w czterech obszarach: podniecenia, nawilżenie, orgazmu i bólu.

Co to jest long COVID? 

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia long COVID (tzw. długi COVID) to co najmniej jedna dolegliwość, która ujawnia w okresie trzech i więcej miesięcy od zdiagnozowania zakażenia koronawirusem lub podejrzenia tej infekcji. Musi ona utrzymywać się nie krócej niż dwa miesiące i nie można jej wytłumaczyć inną przypadłością.

Do najczęściej zgłaszanych objawów zalicza się m.in. zmęczenie, mgłę mózgową, duszność, bóle mięśni i stawów, osłabienie czy zaburzenia funkcji poznawczych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki