Czy istnieją naturalne substancje wspomagające leczenie depresji? Zaskakujące wyniki badań
Kurkuma to znana indyjska przyprawa o charakterystycznym żółtopomarańczowym kolorze, który zawdzięcza jednemu ze swoich składników – kurkuminie. Właśnie temu barwnikowi postanowili przyjrzeć się naukowcy z Wydziału Farmakologii Rządowego Kolegium Medycznego w Bhavnagar.
Kurkuma jest bogatym źródłem składników mineralnych i witamin, stosuje się ją w leczeniu infekcji wirusowych, wpływa na obniżenie poziomu cukru we krwi. Nad działaniami prozdrowotnymi kurkuminy prace badawcze prowadzą naukowcy na całym świecie.
Eksperci porównywali działanie kurkumy i fluoksetyny, czyli jednego z najbardziej rozpoznawalnych składników leków psychotropowych. Grupę ochotników biorących udział w badaniu stanowiło 60 pacjentów ze stwierdzoną ciężką formą depresji, którzy zostali podzieleni na cztery mniejsze grupy mające przyjmować przez 6 tygodni dawki:
- obu substancji w stosunku 20 mg fluoksetyny oraz 1000 mg kurkuminy,
- tylko fluoksetynę,
- tylko kurkuminę,
- czwartą grupę stanowili pacjenci poddani placebo.
Każdy uczestnik został oceniony według najczęściej stosowanego testu na depresję, czyli Skali Depresji Hamiltona. Okazało się, że kurkumina była dobrze tolerowana przez wszystkich pacjentów. Badania potwierdziły, że przyjmowanie kurkuminy wzmacniało efekt, jaki przynosiło stosowanie fluoksetyny w grupie, która przyjmowała obie substancje. W grupach, które używały pojedynczych związków chemicznych wyniki były porównywalne.
Wcześniejsze badania nad kurkuminą wykazały, że wspomaga ona aktywność dopaminy i serotoniny, określanych jako hormony szczęścia. Jednakże leczenie depresji jest sprawą indywidualną, dlatego stosowanie kurkuminy należy traktować jako naturalną substancje wspomagającą leczenie.