Czy czeka nas lawina demencji? Covid atakuje podstępnie

Pandemia COVID-19 może negatywnie wpływać na mózg seniorów zarówno bezpośrednio, atakując układ nerwowy, jak i pośrednio – izolując ich od rodzin i przyjaciół. Specjaliści ostrzegają, że pandemia może skutkować falą demencji.  

Wiemy, że COVID-19 jest bardziej groźny u osób powyżej 65 lat, które ciężej znoszą infekcję. Starsi ludzie stanowią prawie dwie trzecie pacjentów hospitalizowanych z powodu koronawirusa. Dodatkowo, to właśnie oni są bardziej narażeni na skutki uboczne pandemii, jakimi jest pogorszenie się funkcji mózgu. 

COVID atakuje mózg

Infekcja koronawirusowa powoduje niewydolność oddechową, co wiąże się z niedotlenieniem, a więc ze zwiększonym ryzykiem demencji z powodu braku tlenu w mózgu. 

Koronawiurs atakuje też układ nerwowy. W kilku raportach lekarzy opiekujących się osobami chorymi na COVID-19 pojawiały się informacje o stwierdzonych zaburzeniach neurologicznych, powodujących osłabienie mięśni i ostatecznie porażenie, a nawet uszkodzenia tkanki mózgowej. 

Inne badania przypadków opisywały ciężkie zapalenie mózgu i udar mózgu. Odnotowywano również łagodniejsze objawy, jak ból głowy lub zawroty utrata węchu lub smaku, drgawki i omamy.

Czytaj: Niedotlenienie mózgu - objawy, przyczyny, leczenie

Kiedy demencja nie jest demencją

Koronawirus niebezpieczny dla osób starszych - jak chronić seniorów?

Izolacja fatalnie wpływa na seniorów 

Specjaliści podkreślają jednak, że wymienione wyżej problemy, to tylko bezpośrednie skutki infekcji COVID-19. Mówiąc o seniorach, musimy brać pod uwagę również pośredni wpływ koronawirusa na ich kondycję psychiczną.

Środki wprowadzone w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się wirusa, zwłaszcza w odniesieniu do osób starszych, takie jak dystans społeczny, izolacja, zakaz opuszczania domów, zakazu odwiedzania wpływają na nich bardzo negatywnie. Mogą one prowadzić do długoterminowych konsekwencji, w szczególności rosnącej fali otępienia i demencji.

Jak zapobiec fali demencji po COVID?

Wiele starszych osób wracających do zdrowia po COVID nie daje rady odzyskać wcześniejszego  poziom funkcji poznawczych. Dlatego specjaliści zalecają wprowadzenie strategii, które mogą zatrzymać falę demencji u seniorów. Jedną z nich jest ograniczenie hospitalizacji w przypadku osób starszych: podłączenie do respiratora często powoduje majaczenie i splątanie. 

Lekarze zalecają również złagodzenie izolacji społecznej w przypadku seniorów, aby zmniejszyć ryzyko demencji. Dystans społeczny i ograniczenia wizyt przez bliskich prowadzą do wyniszczenia ich zdrowia psychicznego . Izolacja społeczna i samotność są powiązane z większym prawdopodobieństwem utraty pamięci i depresji w starszym wieku.

źródło: scientificamerican.com

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE