Czy baseny są bezpieczne? Przez wodę się nie zarazimy, ale jest haczyk!

2020-05-29 0:13 Magda Mazurek, PAP

Zastanawiacie się, czy na basenie można się zarazić wirusem? Można, ale nie przez wodę. Jak zatem zachowywać się na basenie, kiedy już będą otwarte i będziemy mogli z nich korzystać?

Już wkrótce otwarte zostaną baseny. Wielu z nas czeka na to z niecierpliwością. Ale pojawia się pytanie - czy woda na tego typu obiektach sportowych jest bezpieczna? Czy przez wodę można zarazić się SARS-CoV-2?

Czy można się zarazić przez wodę?

- Liczne instytucje zdrowia publicznego na całym świecie, w tym WHO i CDC, zgodnie podkreślają, że nie wykazano dotychczas przypadków zakażenia SARS-CoV-2 poprzez wodę przeznaczoną do spożycia ani wodę do celów rekreacyjnych o kontrolowanej jakości, w tym wodę w basenach kąpielowych, poddawaną uzdatnianiu i dezynfekcji – wyjaśnił w piśmie do sanepidu dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny omawiając możliwość korzystania z basenów kąpielowych i pływackich, spa, jacuzzi, wodnych placów zabaw w dobie panującej obecnie pandemii COVID-19.

- Podkreślając, że COVID-19 nie jest chorobą wodozależną, zwraca się w tym kontekście uwagę na podatność SARS-CoV-2 jako wirusa otoczkowego na liczne czynniki dezynfekcyjne. Również chlor (podchloryn sodu), którego standardowe dawki i stężenia stosowane powszechnie w uzdatnianiu i dezynfekcji wody w publicznych basenach kąpielowych skutecznie eliminują cząstki tego mikroorganizmu – zauważył dalej dyrektor dr n. med. Grzegorz Juszczyk.

Polecamy: Kiedy otwarcie granic? Rząd podał realną datę!

Na basenie można się zarazić, ale nie przez wodę

Ryzyko zakażenia stwarza samo skupisko ludzkie, ewentualny brak zachowania zalecanego dystansu między korzystającymi z ośrodków rekreacji, nieprzestrzeganie zasad higieny mycia rąk oraz dezynfekcji pomieszczeń.

Zwykła procedura uzdatniania i dezynfekcji wody stosowana w pływalniach publicznych zgodnych z wymaganiami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. jest wystarczająca dla zapewnienia odpowiedniej jakości mikrobiologicznej wody, w tym eliminacji SARS-CoV-2.

- Nie jest więc konieczne wprowadzanie zmian w dotychczasowych zasadach uzdatniania i dezynfekcji wody na pływalniach, jedynie staranna ich kontrola - dowiadujemy się.

Czytaj też: Złapiesz koronawirusa na Cyprze? Zapłacą ci!

Czyli bezpieczni?

Przez wodę się nie zarazimy, ale możemy zarazić się od innych osób nawet w szatni - jeśli nie będziemy przestrzegać zasad bezpieczeństwa, higieny oraz dystansu. Pamiętajmy także, aby z infekcją nie chodzić nigdzie, tylko pozostać w domu i zasięgnąć telefonicznej porady lekarza.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE