Czosnek skutecznie obniża cholesterol. Potwierdziły to aż 22 badania

2022-06-08 8:24

Zbyt wysoki poziom cholesterolu bardzo szkodzi naszemu zdrowiu - odkładając się w tętnicach, cholesterol może doprowadzić do ich zwężenia, a to już prosta droga do miażdżycy, zawału serca oraz udaru mózgu. Można go obniżyć za pomocą leków, a częścią kuracji jest dieta, w której warto uwzględnić czosnek. Jak potwierdziło wiele badań, ma on właściwości pozwalające obniżyć stężenie cholesterolu.

Czosnek skutecznie obniża cholesterol. Potwierdziły to aż 22 badania
Autor: Getty Images

Nie bez powodu nasi przodkowie często sięgali po czosnek - stosowano go już w starożytności, a i w tradycyjnej polskiej medycynie ludowej miał on opinię skutecznego remedium na przeziębienia i wszelkie infekcje, w tym również bakteryjne (mówi się o nim, że to naturalny antybiotyk), a także na zakażenia grzybicze, czy chore stawy, a nawet na problemy z libido. Jego cenne właściwości zostały częściowo potwierdzone dzięki późniejszym badaniom. Wiele z nich dowiodło, że czosnek może skutecznie obniżać cholesterol - zmorę dzisiejszych czasów.  

Wysoki cholesterol może doprowadzić nawet do śmierci

Cholesterol jest lipidem, substancją tłuszczową, którą organizm częściowo produkuje, między innymi w wątrobie (cholesterol endogenny) a częściowo otrzymuje wraz z pożywieniem (cholesterol egzogenny) - jego źródłem w żywności są przede wszystkim produkty pochodzenia zwierzęcego, zwłaszcza mięso i jego przetwory.

Każda komórka organizmu potrzebuje cholesterolu, by właściwie funkcjonować. Są różne rodzaje cholesterolu, a dwa najbardziej istotne to LDL (lipoproteiny niskiej gęstości), oraz HDL (lipoproteiny wysokiej gęstości). LDL to tzw. zły cholesterol - odpowiada za transport cholesterolu z wątroby do komórek, a jego niewykorzystany nadmiar odkłada się w ściankach tętnic, doprowadzając do powstania blaszek miażdżycowych.

Blaszki te stopniowo zwężają światło naczyń krwionośnych, co zaburza przepływ krwi, powodując rozmaite objawy. Podwyższony cholesterol  może osłabić wzrok (gdy upośledzony zostanie dopływ krwi do narządu wzroku), nerki, doprowadzić do nadciśnienia tętniczego, miażdżycy. Ale najgroźniejszy jest dla układu krążenia - zablokowanie tętnicy prowadzącej do serca może doprowadzić do zawału mięśnia sercowego, z kolei oderwanie blaszki miażdżycowej - do udaru mózgu. A to już stany zagrażające życiu.

W jaki sposób może nam pomóc jedzenie czosnku?

Naukowcy od lat poszukują skutecznego sposobu na to, by obniżyć cholesterol. W tym celu pacjentom przepisywane są m.in. statyny - leki, które hamują produkcję cholesterolu w wątrobie i wychwytują z krwi krążący w niej "zły" cholesterol LDL. Okazało się również, że poziom cholesterolu może obniżyć pospolity czosnek. Autorami metaanalizy, która to potwierdza, są badacze ze Szkoły Medycznej Jiao Tong w Szanghaju.

Czosnek - dlaczego warto go jeść?

Metaanaliza to badanie, w którym naukowcy analizują szereg wyników badań na dany temat. W przypadku czosnku i jego wpływu na poziom cholesterolu we krwi takich badań było aż 22. Analizując je, badacze doszli do wniosku, że czosnek jest skuteczny zarówno w obniżaniu całkowitego stężenia cholesterolu, jak i lipoprotein o niskiej gęstości - czyli tych, które odkładają się jako blaszki miażdżycowe w tętnicach.

Wykazali, że korzystny wpływ czosnku jest bardziej widoczny przy niższych dawkach i dłuższym czasie trwania, zwłaszcza u osób z chorobami układu krążenia. Innymi słowy - warto włączyć czosnek do swojej diety już teraz i jeść go codziennie w niewielkiej ilości, np. w postaci dodatku do sałatki. Badacze podkreślają jednak, że mając wysoki cholesterol nie wolno na własną rękę odstawiać leków przepisanych przez lekarza - zmiana diety jest koniecznym elementem walki z podwyższonym poziomem cholesterolu, ale w sytuacji, gdy jego norma jest znacznie przekroczona, nie zastąpi leczenia.