Cud islandzki – wyzdrowiało tam 97 proc. chorych na COVID

2020-05-14 9:15

To chyba jedyny kraj, który może poszczycić się tak spektakularnym sukcesem. Na Islandii wyzdrowiało 97 proc, chorych na COVID. Jak tego dokonało to niewielkie państewko?

Cud islandzki – wyzdrowiało tam 97 proc. chorych na COVID
Autor: Getty images

Najnowsze dane pokazują, że Islandia ma najgorsze za sobą. 97 proc. ozdrowieńców to olbrzymia liczba, ale bardziej cieszy to, ze rozwój pandemii został wstrzymany. W pierwszym tygodniu maja potwierdzono tylko 2 przypadki. Jak tego dokonano? Czy możemy się nauczyć od tego kraju?

Testy, i jeszcze raz testy...

Islandia zaczęła działać na początku marca, gdy tylko potwierdzono tam pierwsze przypadki koronawirusa. Zamknięto szkoły, zakazaniu organizowania spotkań i zgromadzeń, ale przede wszystkim rozpoczęto wykonywanie testów na szeroką skalę. 

Jak podają źródła New York Times’a, Islandia przetestowała 51 663 mieszkańców, czyli ponad 14% społeczeństwa. Było to możliwe dzięki temu, że Islandia to mały kraj o niskiej liczbie ludności – żyje tam zaledwie 360 000 osób.

Statystycznie, oznacza to jednak więcej wykonanych testów niż w jakimkolwiek innym kraju. Zdaniem rządu Islandii ponad połowa testowanych osób miała wynik pozytywny. Osoby te zostały poddane kwarantannie, co zdaniem islandzkich ekspertów było kluczem do sukcesu.

Czytaj: Koronawirus - kiedy koniec? Zobacz najnowsze prognozy koronawirusa

Otworzyli zakłady fryzjerskie! To już koniec epidemii?

Testy na koronawirusa. Gdzie je wykonują? LISTA

Powrót do normalności 

To wszystko doprowadziło do tego, że dziś, na początku maja, czyli po 2 miesiącach walki z koronawirusem, kraj ten zaczyna wracać do normalnego życia.  Wiele ograniczeń zostało już złagodzonych, działają szkoły, salony fryzjerskie i muzea, nadal jednak obowiązuje zasada utrzymywania dystansu społecznego, nie działają siłownie i baseny.

Trwają też przygotowania do otwarcia kraju na obcokrajowców. Islandia żyje głównie z turystyki, dlatego od marca rząd Islandii zainwestował około 2 miliardy dolarów w utrzymanie zachwianej kryzysem gospodarki.

„Byliśmy mile zaskoczeni, widząc bardzo szybkie spowolnienie pandemii na Islandii. Jednak niezwykle ważne jest zachowanie czujności i zminimalizowanie ryzyka ponownego wybuchu epidemii” - powiedział w oświadczeniu główny epidemiolog Thorolfur Gudnason, cytowany przez NYT.

źródło: New York Times

Sonda
Czy w te wakacje wybierzesz się za granicę, jeśli będzie można?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki