Co Polacy sądzą o maseczkach? Poznaj WYNIKI SONDAŻU
Nosimy maseczki ochronne, ale z pewną dozą sceptycyzmu: tylko co piąty Polak uważa, że używana przezeń maseczka skutecznie chroni przed koronawirusem. A które z maseczek ochronnych uważamy za najskuteczniejsze? Na te i kilka innych ważnych pytań odpowiada sondaż przeprowadzony przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat. Oto najważniejsze wnioski.
Badanie „Bezpieczeństwo zdrowotne Polaków podczas epidemii koronawirusa” przeprowadziło Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat® i haloDoctor.pl - operator telemedyczny. Sondaż metodą CAWI zrealizowano 17-20 kwietnia 2020 roku na grupie 1000 mieszkańców Polski.
Sondaż był kolejnym z cyklu badań BioStat® dotyczących sytuacji w ochronie zdrowia w okresie zagrożenia epidemicznego. Respondenci odpowiadali na pytania dotyczące m.in. obowiązku noszenia masek ochronnych w miejscach publicznych, rodzaju osłon twarzy, z jakich korzystają oraz tego, które z nich uważają za najskuteczniejsze.
Tylko co piąty Polak (19,8%) uważa, że używana przez niego obecnie maseczka skutecznie chroni przed koronawirusem. Brak pewności, że maseczki ochronne są skuteczne wyraża aż 56,7% respondentów, natomiast 23,5% jednoznacznie uważa maseczki za nieskutecznie zabezpieczające przed koronawirusem.
Więcej niż co trzeci Polak nie ma pewności, że podejmując osobiste środki bezpieczeństwa zdoła uchronić się przed COVID-19. Co czwarty pytany nie miał pewności czy postępuje bezpiecznie, a co dziewiąty uznaje własne postępowanie za niewystarczające, aby skutecznie ustrzec się przed zakażeniem SARS-CoV-2. Osobiste środki ochrony się przed zakażeniem koronawirusem uznało za wystarczające w sumie 62,9% osób uczestniczących w sondażu BioStat.
Najczęściej wybierane przez Polaków okazały się maseczki bawełniane, których w wersji wielowarstwowej zamierza używać 42,4% pytanych, a jednowarstwowej kolejnych 15,7%. Maseczki jednorazowe będzie nosiło 15,0% ankietowanych, Co dziesiąty zamierza zakładać maskę płócienną z wkładem filtrującym, 5,7% - maski z filtrem klasy FFP2 lub FFP3, natomiast 4,6% zastosuje modyfikację odzieży.
Za najskuteczniejsze większość respondentów uważa półmaski filtrujące klasy FFP3 (53,2% wskazań). Skuteczną ochronę w miejscach publicznych, zdaniem uczestników sondażu, zapewniają także chirurgiczne maseczki jednorazowe (30,5%) oraz maseczki bawełniane (25,9%). Według 11,4% pytanych żaden rodzaj osłony twarzy nie chroni należycie przed zakażeniem.
Wymieniać lub dezynfekować maseczki ochronne, noszone w miejscach publicznych, należy według pytanych o to Polaków, po każdym wyjściu lub użyciu (42,3% wskazań), ewentualnie co kilka godzin (35,7%).
Jak Polacy chronią się przed zakażeniem? W celu ochrony przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 88,5% pytanych Polaków regularnie myje ręce, 75,4% utrzymuje dystans powyżej 2 metrów, ostrożność na zakupach zachowuje 73,2%, a 70,7% nosi rękawiczki jednorazowe w miejscach publicznych. Do Innych często wskazywanych metod zabezpieczania się przed zakażeniem należą dokładne mycie rąk mydłem przez ponad 30 sekund (70,3%), unikanie spotkań rodzinnych (65,9%), czy noszenie maseczki ochronnej (61,5%).
Jak komentuje Rafał Piszczek, prezes Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat®: - Maseczki zostały zaakceptowane jako jednak z form zabezpieczania się przed zakażeniem koronawirusem. Polacy stosują się do zaleceń, nie mają jednak pewności, czy podejmowane działania są skuteczne.
Sondaż pokazuje także, jak różne środki ochrony przed SARS-CoV-2 wybieramy – co jest efektem pewnej dezorientacji, a także zapewne konieczności przygotowywania na własną rękę środków ochronnych, których brakuje na rynku.
Polecamy także:
- Jak swobodnie oddychać w maseczce ochronnej?
- Najlepsze i najgorsze maseczki ochronne dla okularników
- Pocą ci się dłonie w jednorazowych rękawiczkach? Zobacz, co zrobić.
- Jak używać rękawiczek jednorazowych, by nie stały się źródłem zakażenia?
- Jak wygodnie pracować w maseczce ochronnej?
- WHO ostrzega, że druga fala epidemii jest pewna - Polacy boją się jednak innej choroby
- Czy wkrótce znów ruszą baseny i kluby fitness?
Porady eksperta