Ciechocinek: Superbakteria New Delhi wykryta u pacjenta chorego na COVID-19

2021-04-06 15:52

Wykryto bakterię New Delhi u pacjenta, który zmaga się z COVID-19 w szpitalu tymczasowym w Ciechocinku. Placówka wstrzymała przyjęcia i wszczęła w tej sprawie postępowanie epidemiologiczne.

Ciechocinek: Superbakteria New Delhi wykryta u pacjenta chorego na COVID-19
Autor: Getty Images

Lekarze z 22 Wojskowego Szpitala Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego zdiagnozowali u jednego z pacjentów COVID-19 i bakterię New Delhi. Rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól przekazał, że ta bakteria jest oporna na antybiotyki. Jak dodał, „przeprowadzenie pełnego postępowania epidemiologicznego” jest wręcz konieczne. Za badanie okoliczności tej sprawy odpowiedzialny jest Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej.

Z powodu tej sytuacji szpital tymczasowy w Ciechocinku wstrzymał przyjęcia kolejnych pacjentów. Jak przekazała Polska Agencja Prasowa, wszystkie osoby hospitalizowane w tej placówce mają zostać przebadane w kierunku możliwego zakażenia bakterią New Delhi

Ten pacjent, u którego wykryto New Delhi, trafił do szpitala w weekend świąteczny. Obecnie w szpitalu tymczasowym przebywa pod opieką lekarzy 26 osób. Rzecznik prasowy Adrian Mól poinformował, że żaden z nich jest nie w stanie krytycznym, ani nie jest podłączony do respiratora.

Superbakteria New Delhi

Potoczna nazwa bakterii New Delhi brzmi superbakteria, a ten termin wziął się z tego, że jest oporna na antybiotykoterapię. Zdaniem Michała Sutkowskiego, prezesa Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, ta bakteria jest „bardzo groźna dla zdrowia”. Zaznaczył też, że „niestety” dość dobrze potrafi „radzić sobie” w warunkach szpitalnych.  

Bakteria New Delhi jest odpowiedzialna za groźne dla życia zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego, pokarmowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i wielu innych chorób.

Źródło: TVN24

Kiedy skończy się pandemia? Doktor Grzesiowski odpowiada
Sonda
Jesteśmy ciekawi, co sądzisz