Chłoniak Hodgina może dawać o sobie znać w dziwny sposób. Ten objaw pojawia się po alkoholu

2022-06-10 8:33

Chłoniak Hodgina, nazywany również ziarnicą złośliwą, to rzadki nowotwór. W zdecydowanej większości przypadków można go wyleczyć, pod warunkiem, że zostanie rozpoznany w początkowym stadium. W postawieniu szybkiej diagnozy może pomóc znajomość objawów, które skłaniają do wizyty u lekarza. Warto jednak wiedzieć, że oprócz charakterystycznych symptomów chłoniaka Hodgina istnieją również mniej typowe jego objawy. Jeden z nich pojawia się po wypiciu alkoholu i doświadcza go wiele osób.

Chłoniak Hodgina może dawać o sobie znać w dziwny sposób. Ten objaw pojawia się po alkoholu
Autor: Getty Images

Chłoniak Hodgina jest chorobą przede wszystkich ludzi młodych - to jeden z najczęstszych nowotworów u młodych dorosłych, a więc osób w wieku 20-35 lat. Kolejną grupą najczęściej chorującą są osoby po 50. roku życia.

Objawem chłoniaka Hodgina może być ból odczuwany po alkoholu

Badacze odkryli, że niektóre osoby chore na raka "czują się dziwnie" po wypiciu niewielkiej ilości piwa, wina lub wódki. Innymi słowy - mogą odczuwać nadwrażliwość na alkohol, co objawia się silnym bólem w klatce piersiowej lub na szyi czy pod pachami w ciągu kilku minut po wypiciu alkoholu.

Taki objaw pojawia się w niektórych typach nowotworów i ma związek zarówno z niedoborem enzymów rozkładających toksyny znajdujące się w alkoholu, jak i z  rozszerzeniem naczyń krwionośnych w węzłach chłonnych po ekspozycji na etanol. Ta ostatnia przyczyna powoduje, że nawet 31 proc. osób z chłoniakiem Hodgina może odczuwać ból po wypiciu dwóch-trzech łyków dowolnego alkoholu.

Dowiodły tego m.in. badania, którymi objęto 747 osób chorujących na nowotwór, i które doświadczyły bólu po wypiciu alkoholu. 31 proc. z nich chorowało na chłoniaka Hodgina. Z kolei w innym badaniu oszacowano nietolerancję alkoholu u chorych na ten nowotwór na 1,5 do 5 procent.

Jednym z naukowców, którzy zgłębiali ten temat, był brytyjski radiolog Dr Thurstan Brewin. W badaniu, którego wyniki opublikowano w British Medical Journal, obejmującym 155 pacjentów chorujących na nowotwór wykazał, że ból po alkoholu odczuwało 79 osób. Jak napisał: |"„Słowa takie jak »straszne«, »gwałtowne« i »dręczące« były używane przez wielu pacjentów; były też odniesienia do bólu, który jest dziwny lub trudny do opisania i ma cechy, niepodobne do żadnego wcześniej doświadczanego bólu. W rezultacie wielu badanych zaprzestało spożywania alkoholu, a kilku opisywało ból tak silny, że przed piciem przyjmowali środki przeciwbólowe."

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do onkologa?

Typowe objawy chłoniaka Hodgina

Chłoniak Hodgina to choroba nowotworowa węzłów chłonnych. Najczęściej rozwija się w węzłach chłonnych na szyi. Jego charakterystycznym objawem, występującym u ponad 90 proc. chorych jest wyczuwalny "guzek" na szyi lub w okolicy nadobojczykowej - świadczy o powiększeniu się węzła chłonnego, który jest twardy, ale nie boli, nie towarzyszą mu również żadne objawy zapalenia.

Pozostałe objawy chłoniaka Hodgina to gorączka powyżej 38 st. C na przemian z okresami bezgorączkowymi (występuje u ponad 40 proc. chorych), nocne obfite poty, niewytłumaczalna utrata wagi (ponad 10 proc. w ciągu pół roku), a niekiedy również świąd skóry.

Takie objawy zawsze wymagają konsultacji z lekarzem. Węzeł chłonny, który nie zmniejszy się w ciągu kilku tygodni, musi zostać wycięty i zbadany histopatologicznie. Do postawienia diagnozy konieczne są również inne badania, m.in. RTG klatki piersiowej, badania laboratoryjne,czy  tomografia komputerowa szyi, klatki piersiowej, miednicy i jamy brzusznej.