Chcesz żyć ponad 100 lat? Wypróbuj 4 proste sposoby japońskich seniorów

2023-12-13 9:41

Poszukiwanie recepty na długowieczność to nie tylko zagadnienie, które interesuje wyłącznie naukowców. Wielu z nas zastanawia się, jak to jest dożyć 100 lat a może i więcej. Oczywiście kluczowe jest zdrowie i to by bez względu na wiek, by móc zachować, choć podstawową niezależność. Japońscy seniorzy wskazali kilka cennych rad.

Chcesz żyć ponad 100 lat? Wypróbuj 4 proste sposoby japońskich seniorów
Autor: Fot. Getty Images

Długie życie w pełnym zdrowiu to marzenie niejednej osoby. Oczywiście zdarzają się sytuacje kiedy dotykają nas choroby o podłożu autoimmunologicznym czy inne choroby genetyczne, na które nie mamy wpływu. Jeśli jednak jest coś, co możemy zrobić, aby przedłużyć nasze życie, to zdecydowanie warto posłuchać wskazówek japońskich superstulatków.

STOP wykluczeniu cyfrowemu seniorów

Jak dożyć 100 lat? Te rady mogą być pomocne

Superstulatkowie to osoby, które żyją dłużej niż sto lat. Weryfikacją ich wieku zajmuje się specjalna organizacja o nazwie LongeviQuest. Yumi Yamamoto, prezes ds. badań w Japonii dotarła do czterech seniorów, którzy dożyli ponad 110 lat.

Każdy z superstulatków wskazał ważną rutynę, która może mieć wpływ na długość i jakość życia. Jedna z zasad polega na spożywaniu określonej ilości jedzenia, a dokładnie na tym, by jeść do momentu kiedy odczujemy, że poziom sytości wynosi 80, a nie 100 procent.

Jak wskazuje “Business Insider” tego typu praktyka ma swoje uzasadnienie w japońskiej kulturze. Mieszkańcy tych regionów ćwiczą uważne jedzenie, dzięki czemu w łagodny sposób ograniczają spożycie kalorii.

Jak wskazuje Yumi Yamamoto badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że taka forma jedzenia zmniejsza stan zapalny i może przyczyniać się do osiągania długowieczności, choć nadal potrzebne są szczegółowe badania w tym zakresie.

Kolejną wskazówką, która w pewnym stopniu nawiązuje do powyższej zasady jest rada 119-letniej Kane Taneka. Kobieta lubiła Coca-Colę, ale zaznaczała, że wszystko musi mieć umiar i że nie należy niczego robić w nadmiarze, stąd pijała zwykle jedną szklankę napoju dziennie. 

Badaczka z LongeviQuest wskazuje, że to bardzo popularna japońska cecha. Mieszkańcy tego kraju piją i jedzą z umiarem, a odpowiedni balans dotyczy także ilości snu. Japończycy starają się nie robić niczego “za dużo”.

Trzecim sposobem na długowieczność jest codzienna gimnastyka. W Japonii każdego dnia odbywają się audycje radiowe, które trwają zaledwie kilka minut, ale skupiają się na wykonywaniu ćwiczeń. Ta praktyka znana jest już od 1928 roku i cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród seniorów.

Ostatnia rada superstulatków to zachowanie prostej postawy. Widok seniorów często kojarzy się z pochyloną i zgarbioną sylwetką. Japońska badaczka wskazała, że jej prababcia bardzo rygorystycznie traktowała kwestię postawy ciała.

Okazuje się, że nie tylko ona dbała, by zawsze mieć proste plecy. Yamamoto dodaje, że obserwując superstulatków, można zauważyć, iż pomimo wieku trzymają się prosto. Prawidłowa postawa odciąża ciało, dzięki czemu seniorzy unikają różnych zwyrodnień i związanych z nimi dolegliwości bólowych.

Stulatkowie w Polsce. Jest ich coraz więcej?

W Polsce także rośnie liczba stulatków. Zgodnie z danymi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych aż 90 procent wszystkich seniorów, którym udało się dożyć tak sędziwego wieku, stanowią kobiety.

Warto jednak wspomnieć, że są to osoby, które żyły i wychowywały się w czasach wolnych od zanieczyszczenia środowiska, chemikaliów czy konserwantów. Ich organizmy są wyjątkowo silne i często odporne na trudne warunki po tym jak doświadczyli wojny, głodu, zimna, niedostatku i ucisku w czasach komunistycznego reżimu. Ponadto w dawnych czasach ludzie w dużej mierze pracowali fizycznie i zażywali sporo ruchu, jedli wyłącznie ekologiczną żywność i oddychali czystym powietrzem, dzięki czemu przez wiele lat budowali silną odporność.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że to właśnie silne i zahartowane w młodości organizmy są w stanie przeżyć dłużej niż osoby urodzone w naszych czasach pomimo rozwoju medycyny i dostępu do nieznanych wcześniej leków.

Obecnie człowiek już od momentu poczęcia do naturalnej śmierci jest narażony na wiele czynników chorobotwórczych. Stosowane konserwanty, pestycydy, czy substancje o rakotwórczym działaniu otaczają nas z niemal każdej strony, stąd na ten moment trudno ocenić, ile osób młodego pokolenia osiągnie kiedyś magiczną liczbę 100 lat.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki