Brakuje szczepionek na grypę. Gdzie można się zaszczepić lub wykupić receptę?

2020-09-08 10:02 Katarzyna Hubicz

Mimo, że eksperci zalecają, by szczepić się przeciw grypie, zachęca do tego też Ministerstwo Zdrowia, fakt jest taki, że zaszczepić nie ma się obecnie jak – brakuje bowiem szczepionek. Co może zrobić osoba, której przychodnia odwołała zaplanowane już szczepienie? Czy można wykupić szczepionkę na podstawie e-recepty? A jeśli tak – to gdzie ją znaleźć?

W tym roku szczepienie na grypę jest szczególnie istotne: jak powiedział agencji PAP przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy prof. Adam Antczak:  "Musimy pamiętać, że wciąż jesteśmy w epidemii COVID-19 i nic nie wskazuje na to, że epidemia wygaśnie do zimy. Pod koniec tego roku i na początku 2021 nastąpi nałożenie się sezonu infekcji wirusowych dróg oddechowych z pandemią COVID-19".

Dodał, że: "Wiadomo, że regularne szczepienie przeciw grypie łagodzi przebieg infekcji, jeśli mimo szczepienia choroba się przydarzy, chroni również przed groźnymi powikłaniami. Szczepieni na grypę pacjenci rzadziej zapadają również na wszelkie inne infekcje wirusowe, a nawet np. zwykłe przeziębienia wywoływane przez rinowirusy".

I doradził, by  szczepić się na grypę w danym sezonie wtedy, gdy w aptekach dostępne są szczepionki, a więc od września do kwietnia. Najlepiej w listopadzie, bo wtedy najwyższą odporność uzyskuje się w szczycie zarażeń. Przed zarażeniem szczepionka chroni przez rok.

Szczepienie przeciw grypie zaleca również Ministerstwo Zdrowia:

Czy wystarczy szczepionek na grypę?

W tym roku szczepienie na grypę może być jednak utrudnione – szczepionek może bowiem zabraknąć. O problemach z możliwą dostępnością szczepionek na grypę eksperci mówią wprost:

O tym, że faktycznie ich nie ma, wielu chętnych już się przekonuje. Na początku września zapisałam siebie i dzieci na szczepienie przeciw grypie. Dwa dni temu zostało odwołane. Powód – brak szczepionek. – Nie mogę pani powiedzieć, kiedy będą, w hurtowniach szczepionek nie ma, a jeśli są to bardzo szybko znikają - powiedziała przez telefon miła pani z przychodni, która zadzwoniła, by odwołać nasze wizyty.

I doradziła, by zadzwonić pod koniec września, bo może wtedy będzie już coś wiadomo. Z ciekawości postanowiłam sama poszukać szczepionek w aptekach. Zgodnie z informacją na portalu https://szczepienia.pzh.gov.pl w Polsce w tym sezonie dostępne powinny być aż cztery szczepionki przeciw grypie - Influvac Tetra, Vaxigrip Tetra,  Fluarix Tetra oraz Fluenz Tetra (dla dzieci i młodzieży).

Niestety – zgodnie z informacjami, widniejącymi w wyszukiwarkach dostępności leków, by zrealizować receptę na Vaxigrip Tetra, musiałabym szybko pojechać do apteki oddalonej o 9 km od mojego miejsca zamieszkania, gdyż – wedle informacji wyszukiwarki gdziepolek.pl – w chwili pisania tego tekstu szczepionka była dostępna zaledwie w 5 proc. aptek w kraju. Pozostałych szczepionek póki co w aptekach brak.

Kiedy szczepionki na grypę trafią do aptek?

Jak czytamy na stronie Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy: w obecnym sezonie do Polski trafić ma 1770 000 dawek szczepionek przeciw grypie. Dostawy realizowane będą sukcesywnie aż do listopada.

Jednak na razie, o czym informuje Rzeczpospolita, o szczepionki trudno nie tylko w aptekach – brakuje ich również w hurtowniach na terenie całego kraju. Zgodnie z informacjami gazety problem aptek wynika z nałożonych przez hurtownie limitów, który ma wynosić jedną dawkę szczepionki dziennie na daną aptekę.

I raczej nie ma szansy na to, że coś szybko się zmieni: zwiększone zapotrzebowanie na szczepionki przeciw grypie zgłosiło wiele krajów – np. Stany Zjednoczone zamówiły w tym roku rekordową ich ilość, sięgającą niemal 180 mln sztuk. Producenci szczepionek zwyczajnie nie nadążają z ich produkcją, dlatego też czas oczekiwania na kolejne partie szczepionek może się wydłużyć.

Co może zrobić pacjent?

Osoba, której przychodnia odwołała zaplanowane już szczepienie ma dwa wyjścia: może próbować zapisać się na szczepienie ponownie za jakiś czas, bądź poprosić o wystawienie recepty na szczepionkę i spróbować kupić ją samodzielnie bądź w aptece stacjonarnej, bądź w internetowej – to, w której są dostępne, można sprawdzić w internetowej wyszukiwarce dostępności leków.

Czy jest szansa, że coś się zmieni? Pytany o szczepionki na grypę rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w TVN24: ”Zabiegamy w tej chwili, aby ściągnąć dodatkowe rezerwy. Tylko pamiętajmy o tym, że jest to rynek globalny i starania rządu przez to, że wcześniej przez lata do Polski nie było zakupywanych tylu szczepionek, są o wiele trudniejsze. Są rynki, na których wyszczepialność była 70-procentowa, niezależnie od działań rządu" - ocenił.

Jak powiedział: "podejmujemy działania, aby szczepionek było więcej". "W tej chwili tego nie zagwarantuję, bo co do zasady zakupy tych szczepionek nie są zakupami rządowymi, tylko prywatnymi. Tak to działa w ramach szczepień nieobligatoryjnych" - zastrzegł Müller.

W piątek minister zdrowia Adam Niedzielski informował, że pierwsze tegoroczne szczepionki na grypę spływają już do polskich hurtowni i w perspektywie grudnia będzie to około 2 mln szczepionek. Zapewnił też, że będzie pracował nad większą ich dostępnością.

Szczepionka przeciw grypie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE