Brak snu wpływa na nastrój, ale czy na przetwarzanie emocji również?

2021-10-13 13:00
brak snu
Autor: Getty Images

Brak snu może mieć wiele negatywnych skutków dla zdrowia, jednak jak się okazuje - nie wpływa to na zdolność oceny sytuacji emocjonalnych. Naukowcy z Washington State University odkryli, że 24 godziny bez snu wpłynęły na nastrój uczestników badania, ale nie zmieniły ich wyników w testach oceniających ich zdolność do przetwarzania emocji.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do psychiatry?

„Ludzie z powodu braku snu stają się mniej szczęśliwi, ale nie ma to wpływu na przetwarzanie bodźców emocjonalnych w ich otoczeniu” – powiedział Anthony Stenson, doktorant psychologii WSU i główny autor badania w Plos One.

Odkrycia te mają ogromne znaczenie m.in. dla świadczeniodawców opieki zdrowotnej, organów ścigania i innych osób, spędzających długie godziny w swojej pracy, które muszą być w stanie kontrolować własne emocje w stresujących i trudnych emocjonalnie sytuacjach. Naukowcy dowiedli, że brak snu może prawdopodobnie sprawić, że jedynie będą mniej zdolni do kontrolowania własnych reakcji emocjonalnych.

Przebieg badania

W badaniu wzięło udział około 60 dorosłych osób, które spędziły cztery dni w Centrum Badań nad Snem i Wydajnością w WSU Elson S. Floyd College of Medicine. Pierwszej nocy wszyscy uczestnicy spali normalnie, a następnie poddano ich zestawowi testów, aby ocenić ich nastrój, regulację emocji i zdolność ich przetwarzania. Następnie naukowcy podzielili uczestników na dwie grupy: jedna grupa składająca się z 40 osób spędziła drugą noc na jawie, podczas gdy grupa kontrolna obejmująca 20 osób miała normalny okres snu. Testy były następnie ponownie podawane w różnych odstępach czasu.

Testy regulacji i przetwarzania emocji obejmowały oglądanie serii obrazów o pozytywnych i negatywnych konotacjach emocjonalnych. W testach uczestnicy otrzymali podpowiedź, aby pomóc im zrekontekstualizować negatywne obrazy przed ich zobaczeniem oraz poproszono ich o kontrolowanie swoich uczuć. Grupa pozbawiona snu miała większe trudności z redukcją emocji, które odczuwali.

Testy przetwarzania emocji obejmowały reagowanie na słowa i obrazy z treścią emocjonalną, na przykład ocenę emocji przekazywanych przez uśmiechniętą rodzinę, warczącego psa czy płaczące dziecko. Wszyscy uczestnicy wykonywali te testy podobnie, niezależnie od tego, czy byli pozbawieni snu, czy nie.

"Rozróżnienie między przetwarzaniem emocjonalnej treści otaczającego nas świata a możliwością regulowania własnych reakcji emocjonalnych jest ważne, szczególnie w przypadku niektórych zawodów" - powiedział współautor Paul Whitney, profesor psychologii WSU.

„Nie sądzę, żebyśmy chcieli, aby nasi pierwsi reagujący byli sparaliżowani emocjonalną naturą sytuacji, z którymi się spotykają, i wygląda na to, że tak nie jest” – powiedział. „Z drugiej strony, normalne reagowanie na sytuacje emocjonalne, ale brak możliwości kontrolowania własnych emocji, może być jednym z powodów, dla których utrata snu czasami powoduje katastrofalne błędy w sytuacjach stresowych”.

To badanie jest wynikiem ciągłej współpracy między badaczami psychologii WSU i ekspertami snu z WSU College of Medicine. Inni autorzy to doktorant z psychologii Courtney Kurinec, a także profesor psychologii John Hinson i profesor College of Medicine Hans Van Dongen. Wszystkie są również powiązane z WSU Sleep and Performance Research Center.

Źródło: 

  • Total sleep deprivation reduces top-down regulation of emotion without altering bottom-up affective processing, Anthony R. Stenson, Courtney A. Kurinec, John. M. Hinson, Paul Whitney, Hans P. A. Van Dongen, https://doi.org/10.1371/journal.pone.0256983, dostęp: 13.10.2021
Autor
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.