Długość snu może mieć wpływ na zdrowie mózgu osób starszych

2021-09-27 13:21

Długość snu ma znaczenie. Z nowych badań opublikowanych na łamach JAMA Neurology wynika, że to, jak długo śpią seniorzy, może mieć ogromny wpływ na zdrowie ich mózgu. Zaburzenia snu są powszechne i wiążą się ze zmianami funkcji poznawczych – zdolności umysłowej do uczenia się, myślenia, rozwiązywania problemów, podejmowania decyzji, zapamiętywania.

Zmiany w zakresie snu związane z wiekiem zostały powiązane z wczesnymi objawami choroby Alzheimera, depresji i chorób sercowo - naczyniowych. Autorzy zbadali więc możliwe powiązania między zgłaszanym czasem trwania snu, czynnikami demograficznymi, stylem życia, subiektywnymi i obiektywnymi funkcjami poznawczymi oraz poziomem beta-amyloidu u uczestników badania.

Choroba Alzheimera - skąd się bierze?

"Uczestnicy badania, którzy sypiali krótko - średnio sześć godzin na dobę lub mniej, mieli podwyższony poziom beta-amyloidu, który znacznie zwiększa ryzyko demencji" - powiedział główny autor badania Joe Winer.

Seniorzy z niewystarczającą ilością snu wypadli gorzej w testach powszechnie stosowanych na starszych osobach do oceny zdolności poznawczych, w tym orientacji, uwagi, pamięci, umiejętności językowych i wzrokowo-przestrzennych.

Uczestnicy, którzy zgłosili długi czas snu (dziewięć godzin lub więcej) uzyskali nieco gorsze wyniki w teście zastępowania cyfr symbolami niż ci, którzy zgłosili normalny czas snu (siedem lub osiem godzin). Przez ponad sto lat test ten oceniał umiejętności asocjacyjnego uczenia się, obserwując zdolność osób badanych do prawidłowego dopasowywania symboli do liczb. U badanych, których sen był dłuższy, nie wykazano podwyższonego poziomu beta-amyloidu. 

„Głównym wnioskiem badania jest to, że ważne jest utrzymanie zdrowego snu w przypadku osób w podeszłym wieku” – powiedział Winer. „Zarówno osoby, które śpią za mało, jak i osoby, które śpią za dużo, miały wyższy wskaźnik masy ciała i więcej objawów depresyjnych”. Odkrycia sugerują, że zbyt krótki i zbyt długi sen może wiązać się z różnymi podstawowymi procesami chorobowymi.

Czym jest amyloid beta?

Beta amyloid lub amyloid-β to „białko powstające podczas normalnej aktywności komórek mózgowych, chociaż nadal nie jesteśmy pewni jego funkcji” – powiedział Winer. „Amyloid-β jest jednym z pierwszych wykrywalnych markerów postępu choroby Alzheimera” – dodał. „W chorobie Alzheimera białka amyloidu-β zaczynają gromadzić się w całym mózgu, sklejając się w blaszki".

W badaniu udział wzięło 4417 uczestników, których średnia wieku wynosiła 71,3. Były to osoby głównie rasy białej, pochodzące ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii i Japonii.

Zarówno grupy ze zbyt krótkim, jak i zbyt długim czasem snu zgłaszały więcej objawów depresji niż grupa z normalnym czasem snu. Zgłaszane spożycie kofeiny nie było związane z czasem trwania snu. Im więcej napojów alkoholowych dziennie spożywali uczestnicy, tym bardziej prawdopodobne było, że spali dłużej.

Wyniki te sugerują, że dysproporcje w zakresie czasu snu mogą być związane z dysproporcjami w innych aspektach życia, takich jak zdrowie sercowo-naczyniowe i metaboliczne, czynniki socjoekonomiczne i inne.

Badacze podkreślają, że badanie polegało na tym, że uczestnicy samodzielnie zgłaszali długość snu, naukowcy nie było więc w stanie zweryfikować dokładnie, czy podane dane były zgodne ze stanem faktycznym. Uniemożliwiło to także weryfikację czasu spędzonego na poszczególnych etapach cyklu snu, z których każdy może być ważnym czynnikiem w związku między snem a zdrowiem poznawczym.

Naukowcy wciąż pracują nad zrozumieniem złożonego związku między długością snu a zdrowiem poznawczym. Dobrej jakości sen może być ważny dla wielu aspektów zdrowia i dobrego samopoczucia” – powiedział Phipps. „Dowody sugerują, że od siedmiu do dziewięciu godzin snu jest optymalne dla większości dorosłych i każdy, kto uważa, że ​ wzorce snu mogą wpływać na ich długoterminowe zdrowie, powinien porozmawiać z lekarzem”.

Źródła:

  1. Winer JR, Deters KD, Kennedy G, et al. Association of Short and Long Sleep Duration With Amyloid-β Burden and Cognition in Aging. JAMA Neurol. Published online August 30, 2021. doi:10.1001/jamaneurol.2021.2876, dostęp: 27.09.2021
  2. CNN
Autor
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.