Bon turystyczny - co za niego kupisz? I dlaczego prawie nic?

2020-06-22 14:37 Magda Mazurek

Bon turystyczny będzie przyznawany na każde dziecko. Wyniesie 500 zł, ale uwaga - wydać można go tylko na niektóre rzeczy. Na jakie? Cóż, nie jest ich wiele...

O nowym programie rządu wiadomo coraz więcej - „Polski Bon Turystyczny, bo tak ma się program nazywać, będzie przeznaczony dla każdego dziecka w kraju. Wnioski będzie można składać na platformie cyfrowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który będzie realizować wypłaty. Chociaż w zasadzie nie będą to wypłaty, tylko elektroniczny kod, który można zrealizować w firmach, które do programu przystąpią. 

Polecamy: Wakacje 2020. Sycylia dopłaci turystom do pobytu!

Nie można go więc wydać na jedzenie, a jedynie na usługi hotelarskie czy inne tego typu imprezy okolicznościowe. W projekcie ustawy (który już trafił do Sejmu) możemy przeczytać, że:

Art. 5. 1. Za pomocą bonu dokonuje się płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Jest też problem innego rodzaju - bon ma być wydany tylko na dziecko. Czy więc rodzice zapłacą za swój nocleg z tego bonu? Tego jeszcze nie wiadomo.

5.2. Za pomocą bonu osoba uprawniona, o której mowa w art. 4 ust. 1:
1) pkt 1 lit. a i pkt 2 lit. a – może dokonywać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane na rzecz dziecka, na które tej osobie przyznano świadczenie wychowawcze;
2) pkt 1 lit. b i pkt 2 lit. b – może dokonywać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane na rzecz dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej, na które tej osobie przyznano dodatek, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 lit. b i pkt 2 lit. b.

Warto wiedzieć: Wakacje 2020 tylko w Polsce? Wiceminister odpowiada

Przed wyjazdem musimy się także upewnić, że w firma, z której chcemy zrealizować bon 500 plus na wakacje, będzie zarejestrowana na odpowiedniej liście. Zostanie ona przygotowana przez Polską Izbę Turystyki.

Do kiedy będzie ważny 500 plus na wakacje? Bon wakacyjny 500 plus z tego roku będzie można wykorzystać do końca 2021 roku. Rząd nie wyklucza także innego wsparcia dla branży turystycznej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE