Bierzesz leki na nadciśnienie? Uważaj na inne - mogą je podnieść

2021-11-30 11:07

Prawie 1 na 5 osób z nadciśnieniem może nieumyślnie zażywać lek na inną chorobę, który powoduje, że ciśnienie krwi rośnie jeszcze bardziej. W celu analizy, naukowcy przeanalizowali dane z National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) z lat 2009-2018. Przyjrzeli się stosowaniu leków, o których wiadomo, że podnoszą ciśnienie krwi.

leki
Autor: Getty Images

Nieleczone lub niedostatecznie leczone wysokie ciśnienie krwi uszkadza naczynia krwionośne, zwiększając tym samym ryzyko zawału serca, udaru mózgu, chorób nerek i problemów ze wzrokiem. Zmiana stylu życia, utrata masy ciała, ograniczenie spożycia soli i/lub leków, mogą pomóc w powrocie do normalnego zakresu ciśnienia krwi. Niektóre leki, które bierzesz na inne schorzenia mogą jednak podnosić te wartości. 

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do kardiologa?

„Ryzyko podniesienia ciśnienia krwi przez leki może być przeoczone, szczególnie w przypadku pacjentów stosujących dodatkowe leki przez wiele lat” – powiedział autor badania, dr Timothy Anderson, badacz kliniczny i adiunkt medycyny w Harvard Medical School w Bostonie.

„Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże to zmienić, ponieważ w wielu przypadkach istnieją skuteczne terapeutyczne alternatywy dla leków, które mogą podnosić ciśnienie krwi lub strategie minimalizowania ryzyka, takie jak monitorowanie ciśnienia krwi w domu podczas rozpoczęcia stosowania nowego leku” - dodał.

Naukowcy przyjrzeli się lekom, o których wiadomo, że podnoszą ciśnienie krwi, w tym:

  • lekom przeciwdepresyjnym,
  • niesteroidowym lekom przeciwzapalnym (NLPZ),
  • sterydom,
  • lekom hormonalnym,
  • lekom obkurczającym naczynia krwionośne,
  • tabletkom na odchudzanie u osób z wysokim ciśnieniem krwi.

18,5% dorosłych z nadciśnieniem zgłosiło, że stosuje leki zwiększające ciśnienie krwi. Byli oni bardziej narażeni niekontrolowane nadciśnienie, jeśli nie przyjmowali również leków obniżających ciśnienie krwi.

Badanie wykazało, że ludzie, którzy przyjmowali leki na nadciśnienie, częściej potrzebowali wyższych dawek, aby kontrolować ciśnienie krwi, jeśli brali również leki na inne schorzenia, które podnoszą ciśnienie krwi.

Co powinieneś zrobić, jeśli masz wysokie ciśnienie krwi?

Zapytaj swojego lekarza, czy któryś z twoich leków wpłynie na twoje wyniki. 

„Zawsze mądrze jest zapytać lekarza o możliwe interakcje między lekami, w tym lekami dostępnymi bez recepty” – powiedział Anderson. „Dotyczy to szczególnie pacjentów, którzy odwiedzają wielu lekarzy”.

Czasami dostępne są alternatywy - na przykład paracetamol nie podnosi ciśnienia krwi. Na każdą wizytę u lekarza zabieraj ze sobą aktualną listę leków. Warto także każdego dnia w domowych warunkach kontrolować wartość ciśnienia tętniczego.