Benedykt XVI nie żyje. Przez ostatnie lata zmagał się z chorobą

2022-12-31 11:05

„Z żalem zawiadamiam, że dziś o godzinie 9:34 w klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie zmarł Papież Emeryt Benedykt XVI." - podał serwis Vatican News przekazujący oficjalne wieści z Watykanu. Były papież zmarł w wieku 95 lat.

Benedykt XVI nie żyje
Autor: AP PHOTO/PIER PAOLO CITO Benedykt XVI nie żyje. Zmarł w wieku 95 lat

Kardynał Joseph Ratzinger przyjął imię Benedykta XVI, gdy został głową Kościoła katolickiego po śmierci Jana Pawła II. W lutym 2013 roku ustąpił ze stanowiska, uzasadniając to zaawansowanym wiekiem i problemami zdrowotnymi. Ostatnie lata spędził w klasztorze w Ogrodach Watykańskich.

Przyczyny śmierci nie podano. Wiadomo, że były papież długo chorował

Benedykt XVI od lat zmagał się z chorobą. Kilka lat temu jego brat, ks. Georg Ratzinger w rozmowie z Neue Post wyznał, że Benedykt XVI cierpi na postępujący paraliż, z powodu którego porusza się na wózku.

Choroba ta to stwardnienie zanikowe boczne, zwane również chorobą Charcota lub chorobą neuronu ruchowego - jej przyczyną jest uszkodzenie centralnego lub (i) obwodowego układu nerwowego. Pierwsze objawy zazwyczaj pojawiają się między 50, a 70 rokiem życia, ale sam przebieg jest indywidualny. W przebiegu SLA dochodzi do osłabienia siły mięśni i do ich zanikania, pojawiają się również drżenia mięśni. Chory stopniowo staje się coraz słabszy.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do neurologa?

Stan zdrowia Benedykta XVI pogorszył się w ostatnich dniach

O tym, że Benedykt XVI jest w coraz gorszym stanie, było wiadomo od kilku dni. We środę 28 grudnia rano papież Franciszek podczas audiencji generalnej poinformował, że Benedykt XVI "jest bardzo chory". Po jej zakończeniu odwiedził swojego poprzednika - z nieoficjalnych informacji wynika, że udzielił mu ostatniego namaszczenia.

Tego samego dnia oświadczenie wydało biuro prasowe Watykanu informując, że w ostatnich godzinach stan zdrowia Benedykta XVI znacząco się pogorszył - tłumaczono to jego podeszłym wiekiem. W oświadczeniu podano, że sytuacja jest pod kontrolą, a emerytowany papież jest pod stałą i czujną opieką lekarzy.

Wieczorem 28 grudnia agencja AFP podała, powołując się na źródło watykańskie, że zawodzi serce byłego papieża. Z kolei gazeta katolicka "National Catholic Register" poinformowała, że Benedykt XVI prawdopodobnie cierpi na niewydolność nerek.