Będzie specjalna aplikacja do monitorowania kleszczy. Dostępna już niebawem
Potrzeba matką wynalazku, choć Jean-Paul Sartre, kontynuując myśl, zaznaczył, że również babką próżniactwa. Tym razem jednak nie ma mowy o lenistwie, a o mrówczej pracy, która pomoże wielu ludziom. Powstaje nowoczesna aplikacja, dzięki której dowiemy się, m.in. czy w okolicy znajdują się kleszcze oraz jak wygląda diagnostyka po ukąszeniu.
W dużej mierze to dzięki zwykłym ludziom powstanie ogólnoeuropejska aplikacja służąca do monitorowania występowania kleszczy. Niemniej w zespole nie mogło zabraknąć fachowców takich jak np. dr inż. Anna Wierzbicka z Katedry Łowiectwa i Ochrony Lasu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Najnowsze rozwiązanie będzie dostępne już za kilka miesięcy.
Aplikacja na kleszcze. Jak działa nowy pomysł?
Jeszcze nie działa, ale będzie, tak przynajmniej zapowiadają jej twórcy. Pomysł realizowany jest w ramach unijnego projektu „PRAGMATICK COST”. Jak informuje portal Nauka w Polsce, korzystanie z aplikacji będzie polegało na udostępnianiu zdjęć kleszczy z podaniem lokalizacji, a także wysyłaniem informacji na temat ewentualnych objawów, które wystąpią po ukąszeniu.
Z jednej strony brzmi całkiem sensownie, z drugiej w głowie od razu zapale się czerwona lampka na myśl, że ktoś będzie pisał o objawach, nie mając właściwej wiedzy. A tym samym naraża innych na powielanie ewentualnej dezinformacji. Okazuje się jednak, że i o tym pomyśleli twórcy. Jednym słowem, dostarczone dane mają przechodzić przez ręce specjalistów.
- Te informacje będą przez naukowców zbierane, weryfikowane i analizowane. Dzięki nim m.in. powstanie mapa występowania danego gatunku kleszcza w poszczególnych regionach, więc przed wyjazdem na wakacje do jakiegoś kraju będziemy mogli sprawdzić, czy występuje tam dużo kleszczy – wyjaśniła dr inż. Anna Wierzbicka.
Jak wskazują pomysłodawcy, w aplikacji znajdziemy również ważne informacje dotyczące chorób odkleszczowych i tego jak wygląda diagnostyka, czy co zrobić, aby uchronić się przed zagrożeniem. Nie zabraknie również wskazówek na temat tego jak prawidłowo usunąć kleszcza. Okazuje się, że w Szwajcarii istnieje już podobne rozwiązanie, a aplikacja cieszy się sporym zainteresowaniem.
Korzyści płynące z aplikacji na kleszcze. Wiedza bez paniki
Autorzy pomysłu podkreślają, że aplikacja nie ma na celu potęgowania strachu. Co więcej, zaznaczają, by korzystać z przebywania na świeżym powietrzu, cieszyć się promieniami słońca oraz pięknem natury. Natomiast głównym założeniem powstania nowej aplikacji jest osiągnięcie kilku celów, a mianowicie:
- rozpowszechnianie wiedzy na temat profilaktyki chorób przenoszonych przez kleszcze,
- promowanie szczepień przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu,
- identyfikacja czynników ryzyka obecności kleszczy i przenoszonych patogenów,
- porównanie sytuacji epidemiologicznej w różnych miastach i krajach.
Już na etapie tworzenia dr inż. Anna Wierzbicka bada, jak na występowanie kleszczy wpływa choćby koszenie trawy. Okazuje się, że wciąż niewiele wiemy na temat kleszczy w miastach, a informacji z innych krajów europejskich nie do końca pokrywają się z polską rzeczywistością.
Wiemy, że trzeba na nie uważać zwłaszcza wiosną i latem, kiedy nasze ciało jest odkryte i bardziej narażone na ukąszenia, natomiast kleszcze w Polsce w dużej mierze są aktywne przez cały rok. A zatem zagrożenie nie mija wraz z upałem, czy zakończeniem grzybobrania. Intruza możemy przynieść na ubraniu, wracając ze spaceru w parku, czy innym miejscu pełnym roślinności (ogródki działkowe, łąka, las, pole etc.).
Jakie choroby wywołują kleszcze? Nie tylko borelioza
Myśląc o kleszczach, pierwsze co przychodzi nam do głowy to borelioza. Owszem to jedno z najczęściej diagnozowanych schorzeń spowodowanych przez tego pajęczaka, ale jak wiemy, niejedyne.
Warto przypomnieć, że przypadki chorób odkleszczowych są w Polsce rejestrowane od początku lat dwutysięcznych, a zatem naukowcy są w stanie ocenić, czy liczba zachorowań maleje, czy spada. Niestety tylko w 2023 roku odnotowano ponad 25 tys. przypadków boreliozy i 659 kleszczowego zapalenia mózgu.
Inne choroby odkleszczowe to:
- babeszjoza,
- tularemia,
- riketsjoza,
- anaplazmoza.