Będzie polski lek na COVID! Potrzebne osocze ozdrowieńców

2020-05-22 13:25

Nowy lek stworzony na bazie osocza ozdrowieńców powstanie w Lublinie. Polska firma stworzyła projekt, który został zatwierdzony i otrzymał  dofinansowanie z Agencji Badań Medycznych. Nowy preparat powstanie na bazie osocza ozdrowieńców.

„Jako pierwsi na świecie mamy szanse opracować lek na bazie immunoglobulin swoistych i podać je jako pierwszym pacjentom w Lublinie” - powiedział w piątek na konferencji prasowej w Lublinie senator Grzegorz Czelej, cytowany przez PAP.

Jak podaje agencja, nowy preparat zawierać będzie immunoglobuliny (IGG), czyli przeciwciała, które stosowane są od lat w terapii wielu zakażeń, także  zakażenia koronawirsuem.

Lek z przeciwciałami przeciw COVID wytworzy polska firma Biomed-Lublin Wytwórnia Surowic i Szczepionek. Lek powstanie na bazie osocza pobranego od osób, które były zakażone koronawirusem i wyzdrowiały – czytamy z depeszy.

Osocze - ratunek dla zdrowia

Osocze od ozdrowieńców zbierane jest już od dawna. Apel o zgłaszanie się ozdrowieńców wystosowały kilka tygodni temu Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Osocze było wykorzystywane do terapii, teraz jednak będzie z niego produkowany lek, który będzie dostępny dla szerszej liczby pacjentów. 

„Jest szansa na powstanie immuglobuliny, która może być kolejnym etapem, wyższym niż podawanie samego osocza ozdrowieńcow i to może być lek, którego rola w terapii – a może też inne zastosowania, o których na tym etapie ciężko powiedzieć – może być olbrzymia” – dodał prof. Tomasiewicz, szef Kliniki Chorób Zakaźnych Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie, w którym będzie testowany lek.

Jak podaje PAP, na potrzeby tego projektu osocze zostanie pobrane od ok. 230 osób, co ma dać około trzech tys. dawek leku.

Szansa dla świata

Tomasiewicz zaznaczył, że realizacja tego projektu daje też szanse na poszerzenie wiedzy o przeciwciałach. „Badania są prowadzone na całym świecie, na razie nie ma odpowiedzi na wiele pytań i tu mamy szanse uczestniczyć w badaniach istotnych dla zrozumienia tego, co się dzieje w przypadku COVID-19” – powiedział profesor Tomasiewicz.

Członek Zarządu ds. Operacyjnych Biomedu Lublin Piotr Fic poinformował, że preparat jest oczyszczony z niepożądanych białek i zawiera skoncentrowaną dawkę przeciwciał przeciw koronawirusowi, czyli wyłącznie to, czego organizm zainfekowany w danym momencie potrzebuje do walki z wirusem.

Czytaj: Co to jest osocze i dlaczego pomaga w walce z koronawirusem? Szpitale szukają ozdrowieńców

Krew ozdrowieńców lekiem na koronawirusa? W Warszawie trwają badania

Jak dotąd w Polsce wyzdrowiało już 8 731 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem – poinformowało 22 maja rano Ministerstwo Zdrowia. Tylko cześć z nich może być potencjalnymi dawcami osocza. Stacje krwiodawstwa pobierające cenny płyn podają wymagania, jakie musi spełnić taka osoba. Chodzi m.in. o dobrą kondycję fizyczną, wiek poniżej 65 r. ż., dwukrotnie ujemny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 pobrany w odstępie co najmniej 24 godzin itd.

źródło: PAP

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE