Badania potwierdzają ponad 90 proc. skuteczność szczepionki firmy Moderna
Najnowsze analizy, które publikuje pismo „New England Journal of Medicine” potwierdzają wysoką skuteczność szczepionki firmy Moderna. Po ponad pięciu miesiącach od podania drugiej dawki skuteczność szczepionki w zapobieganiu COVID-19 wynosi 93 proc.
Należy przede wszystkim podkreślić rolę szczepionki firmy Moderna w kontekście zapobiegania ciężkiej postaci COVID-19 - wyniosła ona ponad 98 proc.
Skuteczność w zapobieganiu COVID-19 na 94 proc. po upływie średnio 64 dni od podania drugiej dawki pozwoliła ocenić trzecia faza badania nad szczepionką.
Dane opublikowane na łamach „New England Journal of Medicine” dotyczą skuteczności preparatu zaślepionej fazie badania, co w praktyce oznacza to, że badacze i pacjenci nie wiedzieli, kto otrzymał szczepionkę a kto placebo).
W badaniu kierowanym przez dr Hanę M. El Sahly z Baylor College of Medicine w Houston (Teksas, USA) udział wzięło 30 415 ochotników, u których występowało duże prawdopodobieństwo zachorowania na COVID-19 lub byli narażeni na ryzyko jego powikłań, u osób tych nie zdiagnozowano także wcześniej tej infekcji. Losowo przydzielono ich do jednej z grup: 15 209 osób, które otrzymały preparat, a 15 206 – do grupy, której podano placebo.
Analiza pozwoliła stwierdzić, że skuteczność szczepionki w prewencji COVID-19, który rozwinie się po upływie minimum 14 dni od drugiej dawki utrzymywała się po ponad pięciu miesiącach (5,3 miesiąca) i wyniosła 93,2 proc. W grupie obejmującej osoby zaszczepione potwierdzono 55 przypadków COVID-19, natomiast w grupie, która otrzymała placebo - 744 przypadki.
Skuteczność szczepionki Moderna w zapobieganiu ciężkim przypadkom COVID-19 wyniosła 98,2 proc. – w grupie zaszczepionej znalazły się tylko dwa przypadki, a w drugiej grupie aż 106 przypadków. Natomiast skuteczność w zapobieganiu infekcji bezobjawowej została oceniona na 63 proc. – 214 przypadków w grupie zaszczepionej i 498 w grupie kontrolnej.
Jak podkreślają badacze, skuteczność szczepionki utrzymywała się niezależnie od przynależności rasowej czy etnicznej, wieku, a także wśród osób z chorobami współistniejącymi.
Częstość występowania działań niepożądanych po przyjęciu szczepienia była podobna do tej zaobserwowanej wcześniej. Potrzebne jest dalsze zbieranie informacji na ten temat podczas globalnej dystrybucji szczepionki, w tym danych na temat reakcji anafilaktycznych o osób predysponowanych do alergii, czy potencjalnych nieoczekiwanych reakcji, jak zapalenie mięśnia sercowego u nastolatków czy młodych dorosłych.
Porady eksperta