Alergia na wodę? “Potworne uczucie pieczenia głęboko pod skórą”

2024-04-02 11:25

Alergia na wodę brzmi jak żart. Okazuje się jednak, że to zjawisko naprawdę istnieje i choć jest rzadkością, to kiedy się pojawia, dostarcza nieprzyjemnych dolegliwości. Naukowcy podkreślają, że schorzenie jest wyzwaniem zarówno dla lekarzy jak i cierpiących pacjentów.

Alergia na wodę? “Potworne uczucie pieczenia głęboko pod skórą”
Autor: Fot. Getty Images

Alergia na wodę kojarzy się z sytuacją kiedy dzieci zajęte zabawą lub bardzo zmęczone walczą o to, by mieć dzień brudasa. Sytuacja jednak jest dużo poważniejsza a problem realny. Okazuje się, że o nietypowej alergii pierwszy raz wzmianka pojawiła się w XX wieku, a pomimo rozwoju medycyny wciąż trudno pomóc cierpiącym pacjentom.

Poradnik Zdrowie: alergie

Uczulenie na wodę. Historia 22-letniej Loren

Jak informuje portal Science Alert alergia na wodę wciąż stanowi zagadkę dla świata medycyny. Natomiast duże zainteresowanie i ciekawość związana z tym zjawiskiem daje szanse na rozwikłanie zagadki. Udało się poczynić pierwsze ustalenia.

Naukowcy przypominają, że uczulenie na wodę określane również jako pokrzywka wodna i zostało opisane pierwszy raz w pod koniec minionego wieku. Udokumentowane przypadki opisywały silne dolegliwości, jakie jak potworne uczucie pieczenia głęboko pod skórą.

Przykładem jest choćby 22-letnia Loren Montefusco z Karoliny Południowej w USA, która odczuwała ten silny objaw zaraz po zetknięciu się z wodą. Pierwszy raz zauważyła, że coś jest nie tak, gdy miała 12 lat, jednak od momentu pojawienia się objawów, do czasu diagnozy jej stan się pogarszał, a dolegliwości wciąż narastały.

Młoda kobieta przyznała, że szukała rozwiązań, które pozwolą jej dbać o higienę bez konieczności każdorazowego odczuwania cierpienia. W tym celu unikała prysznica tak często jak to tylko możliwe, a mycie polegało na korzystaniu z nawilżonej szmatki. 

Niemniej nawet tak ograniczone działanie przysparzało jej nieprzyjemnych dolegliwości. Stąd ostatecznie sięga po chusteczki nawilżające, by zadbać o higienę. Mycie włosów również jest kłopotliwe, ale z pomocą przychodzi jej suchy szampon, który pozwala zredukować ilość naturalnych myć skóry głowy.

Alergia na wodę powoduje u Loren ból i swędzenie do tego stopnia, że nawet jeśli nadchodzi moment konieczności kontaktu z wodą, to 22-latka bierze szybki prysznic i tuż po nim szybko zakłada ubrania, aby zminimalizować dostęp powietrza, które potęguje nieprzyjemne dolegliwości. Młoda kobieta przyznaje, że unika także peelingów czy depilacji, ponieważ tego rodzaju zabiegi również nasilają ból i swędzenie.

Pokrzywka wodna. Skąd bierze się tajemnicza choroba?

Obecnie na całym świecie odnotowano mniej niż 100 przypadków alergii na wodę, stąd schorzenie uznaje się za ultra rzadkie. Niemniej wzrost świadomości na temat tego, że coś takiego istnieje, sprawia, że coraz więcej osób słyszy diagnozę, zamiast zastanawiać się, co im dolega.

Choć wciąż brak jednoznacznej odpowiedzi na to, jaki jest powód alergii na wodę, to już na wstępie należy zaznaczyć, że nie chodzi o reakcję na obecność chloru czy innej substancji, a zwyczajnie o wodę.

Naukowcy są zdania, że uczulenie na wodę pojawia się na skutek niewłaściwej odpowiedzi układu immunologicznego. Interakcja na linii woda-skóra wywołuje w układzie odpornościowym reakcję obronną, przez co dochodzi do uwalniania histaminy. Substancja ta powoduje pojawienie się objawów takich jak pokrzywka, swędzenie, czy wspomniane silne uczucie pieczenia pod skórą.

Na przestrzeni lat udało się zidentyfikować mutacje występującą w genie FABP5, który odpowiada za funkcje skóry. To właśnie jego mutacja wiąże się z alergią na wodę, zaburzając zdolność skóry do odpychania wody oraz aktywując reakcję zapalną.

Specjaliści zaznaczają, że choć kwestie genetyczne przyczyniają się do podatności na występowanie alergii, to jednak czynniki środowiskowe, takie jak zmiany hormonalne lub ekspozycja na substancje chemiczne, mogą wpływać na nasilenie uczulenia na wodę.

Dzięki nauce i dotarciu do wiedzy na temat tego jak mutacja genu wpływa na funkcjonowanie skóry, lekarze mają potencjalną szansę opracować spersonalizowane terapie i pomóc pacjentom poprawić jakość życia. Niemniej niezbędne są kolejne badania, by w sposób jednoznaczny ustalić przyczynę oraz stworzyć niezawodne remedium.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki